Kalouskův bytový vřed

22. července 2010

Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl skoncovat s veškerou státní podporou vlastnického bydlení. A předseda vlády Nečas souhlasí. Nejspíše bude svému ministrovi přikyvovat do té doby, než bude mít TOP 09 nejméně dvakrát tolik preferencí než ODS. Jeho věc.

Těžko říci, proč si ministr Kalousek jako hlavní terč svého úsilí vybral právě skupinu občanů, kteří si pořídili, pořizují či chtějí pořídit vlastní byt či dům. Kdyby se současný ministr financí takto důkladně věnoval daňovým únikům, mohly být škrty ve státním rozpočtu mnohem menší. Daňový podvodníci mají opět štěstí, pravicová vláda upírá svou pozornost jinam. Asi to nebude jen náhoda.

Křížové tažení proti vlastnickému bydlení zahájil Miroslav Kalousek zrušením osvobození od daně z nemovitostí u novostaveb. To se mu povedlo ještě za Topolánkovy vlády před volbami. Stejně jako výrazné zvýšení daně z nemovitostí.

Další útok vede na stavební spoření. Když se ukázalo, že zpětné snížení státního příspěvku by mohlo být zpochybněno soudy, přišel s myšlenkou nové 50% daně na státní příspěvek. Daň bude uplatněna retroaktivně. A tak zatímco ve Velké Británii se 50% zdaňují od letošního roku příjmy těch absolutně nejbohatších fyzických osob, u nás stejně vysokou sazbu zaplatí střadatelé v systému stavebního spoření. ODS a TOP 09 před volbami slibovaly, že nebudou zvyšovat žádné daně. ODS dokonce popírala, že by chtěla jakkoliv měnit státní příspěvek. Nyní je vše jinak.

Nejnovější iniciativa ministra Kalouska míří pro změnu na 400 tisíc domácností, zatížených hypotékou. Má jim být zrušena daňová podpora. Opět bez varování, retroaktivně i na staré hypotéční smlouvy.

Státní fond na podporu bydlení označil ministr financí za „vřed“ našich veřejných rozpočtů. Asi mu vadí, že poskytl desítky tisíc půjček mladým rodinám a spolufinancoval výstavbu domů s pečovatelskou službou, obecních bytů a obnovu panelových domů. Fond má být zrušen. Zda jeho činnosti vláda nějak nahradí, není známo.

Až s tímhle vším ministr Kalousek skončí, už tu žádná vládní politika podpory bydlení nebude. Její likvidace poškodí tisíce rodin, zaměstnanost, stavebnictví a nakonec i hospodářský růst. Nevím, jestli si tyto důsledky kromě ČSSD vůbec někdo uvědomuje.

Blogy