Knížecí rady k podpoře rodin

2. února 2017

Neznám politika, který by řekl, že nechce podporovat rodiny. Některé vlády to skutečně dělají, například ta současná. Jiné ale mají za sebou pouze historii asociálních opatření, která rodiny poškozují.

Markéta Adamová z TOP 09 měla 31. 1. v Právu potřebu radit ČSSD, jak má podpora rodiny vypadat. TOP 09 měla možnost svou rodinnou politiku předvést za Nečasovy vlády. Ministr Drábek ukázal, jakým způsobem si ji topka představuje: pomoc rodinám s dětmi drasticky osekal a udělal z ní chudinské dávky.

ČSSD prosazuje podporu pro rodiny s dětmi dlouhodobě. Součástí je například uzákonění dětských skupin a zavedení mikrojeslí, zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu jeho příjemců či návrhy na pružnější čerpání rodičovské a zavedení otcovské dovolené. A v poslední době také návrh na rozšíření přídavků na děti.

V minulosti seškrtal ministr Drábek přídavky na děti tak, aby na ně dosáhli pouze ti nejchudší. V České republice je ale řada lidí, kteří poctivě pracují, a přesto se pohybují těsně nad hranicí chudoby.

Typickým příkladem může být mladá rodina se dvěma dětmi, žijící na vesnici v regionu, který má problémy s dostatkem pracovních míst. I když jsou tito lidé zaměstnáni, mají nízké mzdy a výdaje na děti jsou v jejich rozpočtu zásadní. Právě tyto rodiny by v návrhu ČSSD nově dosáhly na přídavek na děti.

Topka s tímto však nesouhlasí. Podle ní je třeba snížit daně místo toho, abychom rodinám s dětmi pomohli přímo. Její varianta je ale špatná hned z několika důvodů.

V daňové oblasti je určitě také ještě prostor na podporu rodin. Nicméně byla to právě pravice, která zavedla rovnou daň či zvýšila DPH, a tím i ceny potravin, léků a spotřebního zboží. Toto zdražení pak dopadlo hlavně na rodiny s dětmi.
Závěr článku paní poslankyně, kde navrhuje víc investic do vzdělání a veřejných služeb jako pomoc pro rodiny, je pak už jen smutný. Která strana zvyšuje platy učitelům a investuje do veřejného školství? Ano, je to ČSSD. Za koaliční vlády TOP 09 jsme byli pouze svědky osekávání veřejných výdajů a hlavním tématem právě ve vzdělávání bylo…? No přece zavedení školného na vysokých školách. Poslouchat knížecí rady od TOP 09 mě proto nebaví.

Máme zde nástroj, který rodinám pomůže teď a tady – je jím rozšíření přídavku na děti tak, aby na něj dosáhli nejen ti nejchudší, ale také ti, kteří poctivě pracují. Rodina, která obrací každou korunu, 500 Kč každý měsíc rozhodně uvítá.


Text vyšel v deníku Právo.

Blogy