Komedie v přímém přenosu

4. dubna 2012

Komedii v přímém přenosu předvádějí Věci veřejné. Strana, která se neštítila praktik do té doby české politice vzdálených. Strana, která týden co týden vyhrožuje české vládě rychlým koncem a klade si ultimáta.

Věci veřejné v posledních několika málo hodinách ukázaly, že ač za nimi v minulých volbách stála voličská základna půl milionu lidí, je to strana, která nesplnila svou misi. Svůj volební program vyměnila za místa ve vládě. Praktiky některých jejich členů, neustále výhružky. Jsem šokován, že tato strana může být ve vládě a premiér jejich chování toleruje. Už i TOP 09 toho má dost.

Vyzývám tak dvě velké koaliční strany, aby spolupracovaly s opozicí a tento koncept vlády rozpočtové nezodpovědnosti a korupce zrušily a díky úpravě ústavního zákona z roku 2009 připravily spolu se sociální demokracií předčasné volby. Dejme šanci voličům znovu rozdat karty. Před volbami neměli dostatek informací o tom, co jsou Věci veřejné zač. Nemůžeme chtít po slušných občanech České republiky, aby den co den sledovali odposlechy, podplácení či soudní tahanice. Vina není na voliči, který se nechal zmást jednou velkou odfajfkovanou lží. Vina je na straně současné vládní koalice, která má většinu v Poslanecké sněmovně. I premiér Nečas si musí uvědomit, že nemůže vládnout za každou cenu s podporou Bárty. V roce 2010 uzavřel smlouvu s ďáblem. Každý děláme chyby. Důležité je se z těchto chyb poučit, neopakovat je, a pokud to lze, tak je i napravit. Premiér Nečas má budoucnost této koalice i naši země ve svých rukou.

Sociální demokracie se stydí za každého politika Věcí veřejných, kdy namísto korektních diskusí slyšíme jen, že se Radek John s grémiem VV usnesl, že dají Petru Nečasovi nůž na krk. Sociální demokracie se snaží vést ve Sněmovně dialog k navrhovaným zákonům s koaličními poslanci, aby byly vytvářeny kvalitní zákony. Výsledkem je však to, že koaliční poslanci se sociální demokracií diskutovat nechtějí, a dávají přednost neustálým ústupkům Věcem veřejným, neustálým kompromisům, z nichž řada spíše občanům uškodí, než pomůže.

Včerejší den nám všem ukázal žalostnou situaci, ve které se Věci veřejné nacházejí, v situaci, kdy už nemají kam couvnout, zbývá už jen neustále drobně útočit proti svým partnerům, zároveň je však neohrozit natolik, aby ztratili sami křesla. Celá tato divadelní hra bude pokračovat ještě dlouhou dobu, neboť je všem zřejmé, že poslanci a ministři VV se nezbaví teplých míst a vysokých platů. Dnešní vystoupení ministra dopravy, pana Dobeše, jasně ukázalo, že ne všichni členové VV jsou ztotožněni s názorem grémia strany, tudíž myslím, že je před námi ještě dlouhý běh plný kauz, soudních líčení a nahrávek. Věci veřejné neměly nikdy vzniknout a je mi líto pana Johna, kterého jsem svého času uznával jako investigativního novináře vysokých kvalit, ze kterého je dnes jen loutka pana Bárty.

Sociální demokracie bohužel nemá tolik hlasů, aby sama ukončila tuto nesmyslnou, několik měsíců trvající, agónii české vlády. Petr Nečas a Miroslav Kalousek by tak konečně měli být muži činu a vzít osud této země a důvěru v demokracii do svých rukou. Vždyť oba dva včera prohlašovali, že nových voleb se nebojí, ba naopak. Sociální demokracie by jakýkoli náznak o spolupráci při ukončení této frašky přivítala a bude se snažit najít takové řešení, které by dalo možnost voličům znovu a co nejrychleji rozhodnout. Předčasné volby jsou jediné možné řešení. Nechť si lidé rozhodnou, zda jsou pro zavedení školného, spuštění důchodové reformy a zvyšování DPH.

Pokud ministři za Věci veřejné na svých teplých postech zůstanou, nebude snad jiné cesty nežli navrhnutí vyhlášení nedůvěry této vládě, snad by se už i v této situaci i koaliční politici přidali k hlasu sociální demokracie a společně by tuto vládu odvolali.

V závěru bych rád připomněl, že tato vláda je v současné době paralyzována. Ministerstvo školství a ministerstvo práce jsou dva jasné příklady, kdy vidíme, že je zle, a to nemluvím pouze o chybách Věcí veřejných. Vidíme, že vláda není paralyzována jen ze strany VV, ale také svou vlastní neschopností trvale rozvíjet Českou republiku. Neschopnost českých ministrů háže špatný obraz na celou politiku naší země. Zbývá mi tak jen slušně poprosit koaliční poslance, aby dali svým lídrům jasně najevo, že se nových voleb nebojí a vyhlásili konec konceptu ODS, TOP09 a VV, který je, jak všichni vidíme, neakceschopný a sebedestruktivní.

Blogy