Konec radaru v Čechách

18. září 2009

Radar v Česku nebude. Vítám toto rozhodnutí prezidenta Obamy a americké administrativy, ale zároveň se tomu musím trochu pousmát. Když se ohlédnu ty tři roky zpátky, napadá mě jediná věta – mnoho povyku pro nic.

Nejdříve záměr Bushovy administrativy vybudovat u nás radar. Neb hrozba ze strany darebáckých států se zvyšuje každým dnem a kdo nás před nimi ochrání lépe než americký radar u nás a americké rakety v Polsku. Následoval nadšený a bezvýhradný souhlas Topolánkovy vlády a dokonce i tehdejší rady Plzeňského kraje. Občanům se to ale moc nelíbilo. Přesněji – nelíbilo se to sedmdesáti procentům obyvatel. Za peníze daňových poplatníků se tedy rozjede nákladná přesvědčovací kampaň, která nikoho nepřesvědčí.

Občané dotčeného Brdska se také obávají zdravotních rizik souvisejících s provozem radaru. Vláda si tedy zaplatí odbornou studii, která je má přesvědčit o opaku. Skuteční odborníci se této studii vysmějí. Vláda přitvrdí a slíbí brdským obcím masívní dotační podporu na rozvoj zanedbané infrastruktury. Prý bez ohledu zda radar bude nebo ne! Rychle, nejlépe přes noc, sepište požadavky a připravte projekty, páni starostové. Dodnes brdské obce ze slibované miliardy a čtvrt viděli bratru milionů třináct. Prostě – “když ptáčka lapají pěkně mu zpívají” nebo také “slibem neurazíš”.

Objevují se i pochybnosti odborníků (hlavně samotných amerických) nad technickou proveditelností a kompatibilitou “našeho” radaru a polských raket. Na to už vláda raději nic, protože tomu ve skutečnosti nikdo nerozumí. Ani já ne.

A vyvrcholilo to středečním nočním telefonátem prezidenta Obamy premiéru Fischerovi, že si to s tím radarem tak nějak rozmysleli, že ta hrozba není až tak aktuální, jak se původně zdálo (nebo také – nemáme peněz nazbyt a ty co máme, dáme na užitečnější věci). Moudré rozhodnutí.

Ale nakonec ta šaráda s radarem u nás byla pro občany v něčem užitečná – ukázala jim, komu záleží na jejich mínění, kdo s nimi jedná na rovinu, kdo se jim nesnaží lhát a dělat z nich hlupáky. Lidé, kteří celou záležitost sledovali si jistě odpoví sami.

Blogy