Léto využijme na hledání nové vize

13. července 2015

Na podzim čeká sociální demokracii ideová konference. Budeme řešit naše další směřování, dlouhodobou koncepci, vize strany do příštích let. Období léta máme spojeno s dovolenou, odpočinkem a načerpáním sil do dalších měsíců. Využijme tento čas přerušení každodenního pracovního tempa k zastavení se nad naší budoucností, co nabídneme občanům České republiky, čím je zaujmeme, abychom měli jejich důvěru.

Stojíme na pevných základech. Vývoj za poslední roky nejen v Evropě prokázal, že sociální stát, hodnoty, které jako sociální demokraté považujeme za samozřejmé, byly přijaty napříč politickým spektrem. Tyto hodnoty můžeme definovat asi nejjednodušším a přitom nejvýstižnějším označením, jako ideální formu liberální demokracie, která je schopná řešit společenské problémy, které vytváří neregulovaný kapitalismus. I zodpovědná pravice postupně opustila proklamace o volném trhu, jako jediném receptu na problémy společnosti. Může nás těšit, že námi prosazované principy solidarity, humanity a spravedlnosti se dnes objevují ve volebních programech většiny politických stran a hnutí.

A to s sebou přináší úskalí, které je nutné si uvědomit. Prvky našeho programu jsou kopírovány zprava zleva. Němečtí křesťanští demokraté o myšlence sociálně-tržního státu hovoří od roku 2008,   španělské Podemos dokázalo přivést do ulic Madridu 300 tisíc lidí, Syriza se v Řecku stala vítěznou stranou, Skotská národní strana v nedávných volbách založila svůj úspěch na srozumitelné definici levicových myšlenek.

Trendy z mezinárodních souvislostí jsou neúprosné. Jsme to my, kdo musí dát české sociální demokracii novou myšlenku, vizi, srozumitelnou našim voličům. Posledním velkým tahákem bylo zrušení zdravotnických poplatků. Hledejme další velké téma. A opět definujme řešení celospolečenského problému, které získá pozornost české veřejnosti. 

Máme k tomu dobré předpoklady. Současná vláda má na rozdíl od minulých stálou vysokou důvěru české společnosti. Prosadili jsme do koaliční smlouvy osmdesát procent našeho volebního programu a a postupně ho naplňujeme. Nepromeškejme nepopiratelné úspěchy vlády premiéra Bohuslava Sobotky a nesoustřeďujme se pouze na vymezování se proti Babišovi. Ideově neukotvená hnutí přicházejí a odcházejí. My neseme tu odpovědnost dívat se dál.

Ing. Roman Váňa, předseda ÚKK

Blogy