Likvidace výjimek v daňovém systému? Jde o to, kterých!

22. července 2010

Nový ministr financí pan Miroslav Kalousek se stal hrdinným bojovníkem za likvidaci výjimek v daňovém systému a v tomto boji jej podporují i někteří novináři jako třeba pan Páral v MFD dne 19. července 2010 na straně 10. Původně pan ministr zvedl své kopí k likvidaci neadekvátní podpory pracujících, který spočívá v tom, že DPH oběda v závodní jídelně je počítáno z ceny zaměstnavatelem dotované nikoliv však z ceny tržní.

První kolo se panu ministrovi nepovedlo, teď to jistě zkusí podruhé. Teď dokonce hrdinně zvedl kopí k boji za odstranění zvýhodnění hypoték. Hle jaký hrdina! Nebojí se šáhnout na daně bohatších spoluobčanů, svých voličů, neboť hypotéku má v ČR 18% domácností ze střední a vyšší střední třídy, tedy především voličů TOP 09! Bylo by to téměř dojemné, kdyby to nebyla kouřová clona. Pan ministr špatně četl i svůj vzor, slovenské reformátory M. Dzurindy, kteří sice snížili daň z příjmu právnických osob, ale také snížili objem výjimek pro firmy z placené daně. A tak na Slovensku je rozdíl mezi nominální a reálnou sazbou daně z příjmu právnických osob zhruba dva procentní body, u nás je to bodů sedm.

Míní-li pan ministr svůj boj s výjimkami vážně, neměl by své síly plýtvat pouze na fyzických osobách, kde již těm nejbohatším zajistil komfort na úrovni daňových rájů, ale sdělit nám kolik výjimek odstraní v případě daně z příjmu právnických osob a o kolik tímto způsobem zvedne výběr daně. Pokud by nevěděl, kde začít jedna malá rada. Jeho vlastním přičiněním přišel stát o několik miliard ročně, tím že podnikatelé již mohou volně používat svá drahá firemní vozidla pro soukromé účely, nechat si na ně odpočítat DPH, aniž interiéry jejich vozů hyzdí ohavné mřížky. Bylo by dobré získat tyto ztracené příjmy, alespoň částečně zpět. Jak to efektivně udělat? Velmi jednoduše. Stačí zavést pravidlo, že u podnikatelských subjektů se odčítá DPH pouze pro auta s cenou nižší než 700 000 Kč…

Jinými slovy, kampaň za zrušení výjimek pouze u fyzických osob je podvod na občanech. Bez předložení seznamu rušených výjimek u právnických osob lze vládní politiku zcela oprávněně vidět jako další pokus o přehazování břemena krize na nejslabší části společnosti. A myslím, že ani plátci hypoték se bát ničeho nemusí. Až sedne prach, zjistíme, že zaměstnanecké benefity jsou zrušeny a podpora hypoték zůstala jak je.

Jan Mládek

stínový ministr financí za ČSSD

Blogy