M. Pícl: Špatná rozhodnutí prohlubují krizi

19. června 2020

V napjaté době po vládních opatřeních proti koronaviru je oslabena také naše ekonomika. Ta se v blízké době nevyhne krizi. Vláda by proto měla volit nástroje, které její dopady zmírní. Když se podíváme pod pokličku daňového balíčku, který na pondělní jednání vlády předkládá ministerstvo financí, rychle zjistíme, že její opatření mohou krizi ve společnosti ještě více prohloubit. Nenajdeme v něm totiž žádné nástroje na podporu ekonomiky. Naopak!

Je zvolen špatný daňový mix opatření, které byly navíc vymýšleny ještě v době před koronavirou nákazou. V dnešním pojetí představuje předkládaný materiál naprosto promarněnou šanci přizpůsobit alespoň daňový mix očekávanému hospodářskému vývoji.

Nekoncepčnost dovršuje opatření, jež má v daňovém balíčku zavést tzv. stravovací paušál. Opatření, které bude znamenat schodek 4,9 miliard Kč, jak samo ministerstvo píše ve svém návrhu.

Pokud k zavedení paušálu dojde, umožní to firmám namísto stravenek a dotací na jídla v závodních jídelnách jednoduše vyplácet svým zaměstnancům daňově osvobozené peníze.

Paušál je nekoncepční, ohrožuje restaurace i státní rozpočet

Co je ale podstatné, paušál bude další ranou pro již tak ohrožený sektor stravování. Restaurace, ale i závodní jídelny a kantýny negativně pocítí chybu tohoto rozhodnutí. Data totiž jasně ukazují, že po opuštění stravenek budou například lidé méně chodit do restauračních zařízení na obědy. Stejně tak, pokud firmy přestanou dotovat jídla ve svých stravovacích zařízeních. Institut oceňování majetku při VŠE v Praze vyčíslil možný dopad do tržeb dokonce až na 35 miliard Kč. Po ztrátách z uzavření v době koronaviru to bude pro restaurace další rána. Pro mnohé znamenající definitivní konec. Těžko pochopit, proč ministerstvo financí tak hrozně tlačí na to, aby restauračním zařízením zatlouklo poslední hřebíček do rakve před jejich úplným zavřením.

Navíc ministerstvo financí obešlo i sociální partnery. Navzdory všem zvyklostem a požadavků odborů i zaměstnavatelů neprojednala celou záležitost dosud tripartita. Se sociálními partnery není návrh vydiskutován, s námitkami se vypořádává bez argumentů.

V době, která nás čeká, potřebuje ekonomika silné prorůstové impulzy a chytrý daňový mix. Navržený daňový balíček může ale ekonomice ještě více uškodit a měli bychom jej i vzhledem k jeho nekoncepčnosti odmítnout!

Autor: Michal Pícl, ekonomický expert strany

 

 

Blogy