Ministerstvo vnitra se zřejmě přemění na bezpečnostní agenturu

21. července 2010

Ministr vnitra R.John slibuje razantní boj s korupcí, došetření starých kauz i škrty v resortu. Nechci připomínat panu ministrovi, že jako politik nesmí zasahovat do vyšetřování orgánům činných v trestním řízení. To by bylo popření demokratického vývoje v České republice. Již dosti na tom, že v exekutivě dostali a zřejmě ještě dostanou velkou příležitost pracovníci bezpečnostní agentury ABL. Odtud zřejmě čerpají Věci veřejné své personálie.

Nový náměstek ministra vnitra M.Moroz je jiný případ. Protože se k jeho nominaci nehlásí žádná z politických stran vládní koalice, pan ministr jej přikryl jeho nestranictvím. Jako důvod uvedl snahu odpolitizovat Ministerstvo vnitra. Takže pan R.John má náměstka M.Zahálku, bývalého člena představenstva bezpečnostní agentury ABL a teď nominoval náměstka Moroze, jež se angažuje v mezinárodní asociaci bezpečnostních agentur ASIS a je šéfem české pobočky detektivní agentury Pinkerton a který svým podnikáním představuje minimálně střet zájmů, ne-li bezpečnostní riziko.

R.John má zajisté právo jmenovat své náměstky, tak jako má za ně politickou odpovědnost. Ale co nemůže je strkat hlavu do písku před pochybnostmi, která vůči jeho personálním nominacím vyšla najevo. Ministerstvo vnitra odpovídá za zajištění vnitřní bezpečnosti našich občanů a opravdu bych byl nerad, aby se namísto profesionálně fungující organizace přeměnila v největší privátně - politickou bezpečnostní agenturu. Dost na tom, že sám ministr vnitra má co vysvětlovat o svém působení ve firmě Ora Print, která v době zastupování R.Johnem předražovala zakázky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a Lesy ČR.

Ing.Antonín Seďa

poslanec, člen Výboru pro obranu a bezpečnost

Blogy