Mobilní operátoři jen pokutami ceny nesníží

21. února 2017

Stačí se podívat na jejich hospodářské výsledky. Telekomunikační firma O2 loni zvýšila čistý zisk o čtyři procenta na 5,3 miliardy korun. Akcionářům navíc chystá rozdělit nad rámec plánů 11,2 miliardy korun ze zvláštního fondu. Mobilní operátor T-Mobile zatím loňské výsledky nezveřejnil, za první tři čtvrtletí tržby ale jeho provozní zisk stoupl o čtyři procenta na 8,3 miliardy korun.

Prostor k tomu, aby operátoři svým majitelům dobře vydělávali, a přitom ještě poskytovali své sítě za rozumné peníze, tu tedy bezpochyby je. Současný zájem o ceny českých telekomunikačních služeb původně vyvolala obava, že chystané snížení cen mezinárodního roamingu, které prosadila Evropská unie, budou firmy zřejmě kompenzovat naopak zvýšením cen na domácím trhu.

Do bouřlivé atmosféry nad tímto tenkým ledem pak značně neohrabaně vyjelo ministerstvo průmyslu kolegy Jan Mládka a současná aféra je na světě. Jenže bylo by příliš jednoduché vinit ze neblahého stavu cen dat a volání jedno ministerstvo. Není v jeho silách, aby donutilo operátora ke snížení sazebníků. To může částečně udělat buď regulátor v podobě Českého telekomunikačního úřadu, nebo na základě konkrétního podnětu Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Čerstvě podaná novela zákona o elektronických komunikacích má umožnit zvýšení dosavadních pokut z 20 milionů korun na padesát milionů (srovnej s výší zisku), při opakovaném prohřešku až na 100 milionů. Osobně ale nevěřím, že by bylo možné pokutami současný postoj operátorů maximalizovat zisk na úkor cen pro své klienty nějak zásadně zvrátit. Tím jediným jasným a rázným argumentem je zvýšení konkurence na českém trhu.

Stejně jako když v dubnu 2013 během tak zvané tarifové revoluce zásadně spadly ceny za neomezené volání, stejně tak musí přijít impuls zevnitř trhu, aby nyní vysoké ceny za přenos dat spadly dolů. Tím impulsem přitom může být pouze rozšíření trhu, ke kterému dojde při postupující druhé vlně digitalizace a zavádění tzv. 5 G připojení. To zrychlí přenos dat ještě víc a dramatičtěji, než přechod mezi 2G a 3G před pár lety. Kapacita pásem se zvýší nejméně 100krát, připojení bude extrémně rychlé. Považuji ale za nutné, aby tou dobou operovalo na mobilních sítích nejméně 5 subjektů místo současných tří. Ani to úplná jistota nebude, ale šance na tiché kartelové dohody operátorů to zásadně sníží.

Blogy