8. dubna 2010
Chápu, že nový volební lídr ODS Petr Nečas není ekonom. A chápu i to, že jsme uprostřed předvolebního boje. Co ale nechápu – a trochu mě z té ideologické zaslepenosti i zamrazilo – jak vehementně zkritizoval pobídky pro průmyslové investice v zemi
Podle toho, co minulý týden říkal pan Nečas v předvolebním televizním klání Václava Moravce ze Zlína, nové továrny typu Hyundai, vzniklé díky investičním pobídkám, jsou podle něj pouhé montovny, které nic dobrého zemi nepřinesly. Jde prý o zásadní omyl, který ekonomiku poškodil, měli jsme se prý zaměřit na nejvyspělejší technologie a přeměnit republiku rovnou na Silicon Valley.
Což o to, myšlenka je to pěkná, jenže jak by si to pan volební lídr představoval? Že pěkně poprosíme Hewlett-Packard, Google, Oracle, Intel a Apple, přihodíme korunu, a oni se k nám s úsměvem přesunou? Bez zázemí Stanfordovy a San José State univerzit, bez těch 225 tisíc špičkově vzdělaných techniků, kteří v Silicon Valley pracují? Jde o stejně nesmyslnou utopii, jako vybudovat námořní přístav na Sahaře.
S tím, co jsme začátkem 21. století měli k dispozici, byly pobídky vůči firmám jako TPCA nebo Hyundai, jedinou možnou cestou. Svého času si to ostatně uvědomovali i rozumní lidé z ODS, například hejtman Evžen Tošenovský, který společně se mnou vstup Hyundai do Nošovic v Soulu podepisoval.
Dodnes visí na webu ODS Tošenovského článek, ve kterém mimo jiné píše: „Hyundai je vlajkovou lodí regionu, který zvyšuje zájem investorů. Je na ní navázána řada dalších investic, které s touto investicí zdánlivě vůbec nesouvisí. Za továrnou přišli subdodavatelé, za nimi banky a developeři.“
Přesně o to totiž jde, a musí si to uvědomovat každý soudný člověk, dokonce i politik. Ať už socan nebo odeesák. Aby mohla vzniknout vývojová centra, napřed musely vzniknout montovny. A dnes už to tak opravdu funguje: investice 1,7 miliardy korun do vývojového centra Škody Auto v Česaně by nebyla možná bez toho, že by se v Mladé Boleslavi vyráběly jedny z nejúspěšnějších aut koncernu VW. Stejně tak by bez „montoven“ nevznikla vývojová centra firmy Denso v Liberci, Automotive Lighting v Jihlavě nebo Helly v Mohelnici.
Podle právě zveřejněné studie poradenské firmy Delloite byl čistý zisk státu z tolik kritizovaných investičních pobídek celkem 230 miliard korun. Každá koruna vydaná jako pobídka se státu vrátila 8,63 násobně. Tato politika vytvořila 308 tisíc pracovních míst, z toho většinu u dodavatelů. Investoři podpoření pobídkami vytvářejí zhruba jednu třetinu celkového českého exportu.
V daný okamžik tedy byla politika sociálně demokratických vlád podporovat pobídkami investory typu Hyundai nejen jediná možná, ale i úspěšná. Čas získat high-tech firmy přichází až nyní, jako další krok. Pokud to Petr Nečas nevidí, zřejmě by si měl sundat modré ideologické brýle.