Nečasovy obraty

15. dubna 2010

Podle Lidových novin Petr Nečas, zatím nekorunovaná hlava ODS, naznačil, že je ochoten „diskutovat“ o poplatcích ve zdravotnictví. V jeho podání to znamená, že plně stojí za systémem poplatků, ale že poplatky za recept jsou obtížně vysvětlitelné, a tedy po volbách (to si dovolím zdůraznit) prý bude ochoten k diskuzi o jejich zrušení.

Nejprve bych panu místopředsedovu rád připomněl, že obtížně vysvětlitelný je celý „poplatkový balíček“ a nejen položka za recept. Důkazem mého tvrzení jsou pro ODS prohrané krajské volby, a především skutečnost, že v celkovém objemu výdaje na zdravotnictví neklesají, spíš naopak.

Dále mě zaráží, že se Petr Nečas nezdráhá slibovat „povolební diskuzi“ na toto téma. Proč až po volbách? Pamatuji si jej ze sněmovny jako vášnivého obhájce systému poplatků ve zdravotnictví a mám silné podezření, že se nyní pod tlakem propadu přízně voličů snaží vytvářet dojem, že i ODS má lidskou tvář.

Po volbách dojde k jedinému. Občanští demokraté v případě pozitivního výsledku pro jejich stranu zahájí „diskuzi (ne nepodobnou schvalování Topolánkova baťohu) a po „prodiskutování“ národu sdělí, že zůstane vše při starém a že to pouze takříkajíc „cikrtovsky“ bude třeba dál vysvětlovat „vepřoknedlozelům“.

Doufám, že se najde dost lidí, které tyto předvolební úhybné manévry prokouknou, a že na ně nenaletí. Petr Nečas je jistě kultivovanější politik, než Mirek Topolánek, ale co je to platné, když obsah zůstává stejný a mění se jen forma.

Závěrem si dovolím malou poznámku. Jako politik buď za něčím stojím a věřím tomu. Nebo uznám chybu a najdu cestu ke změně. O co říká Nečas je snaha vyhovět všem a všemu. To odpovědný politik nedělá. Otázka tedy zní, je Petr Nečas odpovědný?

Blogy