Ochrana práv zaměstnanců je jednou z priorit

14. května 2010

Když se přestane ekonomice dařit a je třeba přijít se škrty v rozpočtu, zná pravice jediný recept – sebrat těm, co už tak mají málo. Protože penězovod do různých tunelů a neprůhledných státních zakázek musí zůstat zachován. Pak tedy přicházejí na řadu návrhy jako nulová valorizace důchodů, omezování nemocenské a snižování mateřské, regulační poplatky ve zdravotnictví, školné, škrty v sociálních dávkách a v neposlední řadě různá vylepšení Zákoníku práce, samozřejmě v neprospěch zaměstnanců.

ČSSD je stranou, která bude všem těmto experimentům a omezením bránit. Jednou z nejdůležitějších priorit je v době ekonomické krize ochrana práv zaměstnanců. Je jednoduché je bránit v době, kdy se ekonomice daří a nezaměstnanost je nízká. Význam zákoníku práce ale zaměstnanci nejvíce ocení v době, kdy se v krizi pod záminkou zvýšení zaměstnanosti začnou objevovat pokusy práva zaměstnanců omezit. Příkladem může být výpověď z práce bez udání důvodů nebo zkrácení výpovědní lhůty z dílny ODS. To sociální demokracie nikdy nedopustí. Zrušíme také asociální opatření, které odkazuje nezaměstnané a jejich rodiny po šesti měsících k živoření na úrovni existenčního minima. Zasadíme se o to, aby pří zvýšeném riziku platební neschopnosti podniků finanční prostředky určené na výplatu prokazatelně odpracovaných mezd v době hromadného propouštění nesměly být blokovány nebo použity na jiný účel.

Obnovíme nemocenskou v prvních 3 dnech nemoci, která byla od ledna 2008 zrušena v rámci tzv. reformy veřejných financí prosazené vládou Mirka Topolánka a zasadíme se o pravidelnou valorizaci minimální mzdy cestou jejího postupného zvyšování alespoň o 500 Kč ročně.

Jen za poslední rok přišlo o práci v důsledku postupující krize více než 170 tisíc lidí. Růst nezaměstnanosti ohrožuje sociální i morální standardy, prohlubuje nároky na státní rozpočet a akceleruje krizi. Proto má smysl stabilizace klíčových podniků, roste význam veřejných zakázek, podpory exportu a přístupu podnikání k úvěrům, včetně středních a menších podniků. Podporujeme dočasné zkrácení pracovních úvazků kombinované například s podporou rozšíření vzdělání zaměstnanců včetně kompenzace pojistného. Udržení práce je nejen úsporou veřejných prostředků, ale též zachováním kvalifikace a pracovních návyků lidí.

Zrušíme zdaňování superhrubé mzdy, protože pokládáme za nespravedlivý princip dvojího zdanění odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Dále pokládáme za nespravedlivé, že v systému údajně “rovné daně” (jednotné sazby) jsou vlastně tři sazby daně. Nejvíce, asi 23 %, nyní zaplatí z přírůstku příjmu zaměstnanec, který zaplatí daň i z toho, co už jednou státu odvedl na pojištění, méně platí podnikatel (OSVČ), asi 19 %, a jen z některých příjmů se skutečně platí nejnižší sazba 15 %.

Blogy