ODS zvyšuje daně. I když slibovala opak.

2. října 2010

„Nebudeme zvyšovat daně, žádné zvyšování daní, chceme stabilizovat veřejné rozpočty bez zvyšování daní,“ přesně toto hlásala před volbami ODS. Tento týden však premiér Nečas hovořil o zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 17%. Je to tedy už třetí porušení slibů ODS v oblasti daňové politiky.

Prvním porušením je plánované snížení základní slevy na dani na poplatníka o 1200 korun ročně, fakticky se jedná o zvýšení daně z příjmů fyzických osob. A to plošným způsobem, jakési daně z hlavy. Druhým porušením předvolebního slibu je chystaná 50% speciální retroaktivní daň na státní příspěvek na stavební spoření za rok 2010. O této speciální dani se nedočtete v žádném z volebních programů koaličních stran. VV a ODS dokonce před volbami slibovaly, že na podporu stavebního spoření nesáhnou (natož zpětně, natož u platných smluv). Všechno je jinak.

ČSSD nesouhlasí se zvyšováním DPH a trvá na zachování snížené sazby ve výši 10%. Naprostá většina členských zemí EU má dvě, některé dokonce i tři sazby daně z přidané hodnoty. Ke sbližování sazeb nás nenutí žádná společná politika na evropské úrovni. Sbližování sazeb DPH není ani žádným aktuálním trendem v zemích EU. Jde tedy o čistě politické rozhodnutí Nečasovy vlády.

Zvýšení DPH povede ke zdražení potravin, léků, zdravotních pomůcek pro zdravotně postižené, jízdného ve veřejné dopravě, ubytování, nových domů a bytů, dodávek tepla, vodného a stočného, ale třeba také dětských sedaček, dětských plen, vstupenek, knih, časopisů či pohřbů.

Spolu s vládou prosazovanou politikou snižování platů povede zvýšení DPH k dalšímu poklesu spotřeby domácností s negativním dopadem na hospodářský růst.

Ještě včera koalice tvrdila, že zvýšení DPH použije jen k financování důchodové reformy. A znovu je všechno jinak. Občané mají ve vyšším DPH nově zaplatit snížení odvodů podniků. Časté změny plánů a stanovisek ukazují obrovskou míru improvizace v daňové a rozpočtové politice současné vlády. Jenže metoda pokus/omyl nás po třech letech Kalouskových daňových experimentů dovedla k ročnímu výpadku příjmů 89 miliard korun a největším deficitům v historii ČR. Nikde není záruka, že podobné efekty nebudou pokračovat.

ODS se rozhodla porušit své předvolební sliby a pokračovat v nespravedlivé daňové politice, kterou zahájila již za Topolánkovy vlády zavedením tzv. rovné daně. Tato daňová politika upřednostňuje zachování daňových úlev pro nejbohatší příjmové skupiny, ovšem za cenu zvyšování přímých daní pro střední vrstvy a nepřímých daní pro nízko příjmové skupiny obyvatel. Je smutné, že u této politiky ODS asistuje politická strana Věci veřejné, která před volbami slibovala zavedení progresivní daně z příjmů (podobně jako ČSSD). ODS tak není, pokud jde o porušování předvolebních daňových slibů, rozhodně sama.

Nedivím se voličům ODS a TOP, že se nervózně ptají, když už tedy konečně přijde to NEZVYŠOVÁNÍ daní. Nepřijde. Byla to Nečasova a Kalouskova předvolební lež.

Blogy