Oranžový klub podporuje Polky v boji proti úplnému zákazu potratů

3. října 2016

V polském Sejmu se bude projednávat občanský návrh, který by měl uzákonit úplný zákaz umělého přerušení těhotenství. V České republice na podporu polských žen a jejich svobodném rozhodování o vlastním těhotenství proběhlo několik solidárních demonstrací, do kterých se zapojily také členky Oranžového klubu.

czarny-protest-1.jpg

Oranžový klub inicioval a společně se Zelenými a Pirátkami sepsal prohlášení, ke kterému se již připojilo několik stovek signatářů a signatářek, včetně členek a členů senátorského a poslaneckého klubu ČSSD, Mladých sociálních demokratů a také spolku Idealisté.

Současná polská legislativa v této oblasti už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě, což vede k tomu, že desítky tisíc Polek podstupují v lepším případě potrat v zahraničí, v horším případě pokoutně, čímž je výrazně ohroženo jejich zdraví. Protest, který se proti projednávanému návrhu staví, je tak také protestem za principy liberální demokracie. V prohlášení se píše:

Domníváme se, že další zpřísňování současné protipotratové legislativy, která nebere v úvahu dosavadní těžce dosažený společenský konsensus, bude pro celé sociální vrstvy žen ohrožující a bude je uvádět do neřešitelných životních situací. Zavádění extrémně přísných, ideologicky motivovaných pravidel pro zamezení možnosti umělého přerušení těhotenství pro téměř všechny myslitelné případy ohrožuje také moderní charakter současné polské společnosti."

V pondělí 3. října proběhne v Polsku stávka žen a demonstrace proti projednávání tohoto návrhu. Prohlášení Oranžového klubu, Zelených a Pirátek přeložené do polštiny na něm přečte moderátorka a feministka Kazimiera Szczuka. Oranžový klub je připraven organizovat a účastnit se také dalších akcí na podporu žen všude v Evropě, pokud budou místní zákonodárné sbory omezovat jejich tvrdě vybojovaná práva.

Fotogalerii z demonstrace #CZARNYPROTEST na Palackého náměstí naleznete zde.

Autorky prohlášení: Magdalena Pospíchalová, Oranžový klub; Monika Horáková, Strana zelených; Lýdie Bartošová, Pirátská strana; Apolena Rychlíková, redaktorka A2LARM a dokumentaristka; Lucia Zachariášová, feministka a lidskoprávní aktivistka

Blogy