P. Kolman: Když se vrací do politiky slušnost, tak létají právní třísky

18. října 2021

aneb Čím více poslaneckých klubů, tím více demokracie?

Jak víte obě pravicové koalice nám před volbami opakovaně a „s obrovskou pokorou“ slibovaly, jak ušetří, aby se prý více nezadlužovaly naše děti a vnuci. Pozor, starobní ani invalidní důchody ani platy veřejných zaměstnanců (lékařů, policistů, učitelů, hasičů etc. ) prý ale snižovat nebudou. Opakovaly, že těžiště úspor údajně bude v zeštíhlení státní správy. Avšak jak koalice SPOLU a PIRSTANu dodaly později, úředníky také propouštět nebudou (jak jim asi poradili jejich analytici, i rodiny úředníků mají volební hlasy a celkem poctivou volební docházku).

Střih, je po volbách. A nyní v rámci „zeštíhlení“ už navrhují dvě nová ministerstva – jedno „Pro Evropské záležitosti“ a druhé „Ministerstvo informatiky“ – zlí jazykové tvrdí, že je to úlitba pro Piráty, aby „neprudili“, a dostali aspoň symbolickou náplast za prohrané volby a měli kam uklidit své lidi.

Druhý aspekt podrývající slibované spoření.

Aktuálně se v Poslanecké sněmovně chystá ustanovení pěti poslaneckých klubů – TOP 09, ODS, KDU, Piráti, STAN. Mnohem levnější a efektivnější, alespoň z pohledu veřejných financí by byla kreace klubů dvou – SPOLU a PIRSTAN. Minimálně by se ušetřilo na zvýšených odměnách pro vedení klubů – jak známo předsedové a místopředsedové klubů mají ze zákona vyšší měsíční odměny, plus mj. platy pro administrativní personál, kterého u pěti samostatných klubů bude zákonitě více než u dvou.

Rád bych jako právník upozornil na jeden opomíjený aspekt. Ustanovení zamýšlených pěti klubů je (resp. bude) v rozporu s § 77/5 jednacího řádu PSP.

K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně (!) kandidující politickou stranu. K ustavení klubu je třeba nejméně tří poslanců. Říká zmíněný paragraf zákona o jednacím řádu PSP.

Zdůrazňujeme, že jednací řád PSP má formu (a sílu) zákona, nikoliv nějakého podzákonného právního předpisu – například vyhlášky ministerstva nebo nařízení vlády. Takže je nutné jej brát velice vážně.

Pakliže tedy poslanci obou koalic chtějí vracet do politiky slušnost, tak by měli dodržovat zákony jako pomyslné minimum morálky.

Když už jsme u toho šetření, jak říká klasik: halíře dělají talíře. Očekával bych, že budoucí vládní poslanci budou v rámci úspor navrhovat, aby se minimální počet členů klubu zvedl na pět, jak tomu bylo ostatně dříve. Klub o třech lidech (ano i poslanec je člověk) kde jeden člen je předseda a ostatní dva jsou místopředsedy, je opravdu k smíchu. A hlavně je to nehospodárné!

Ne podle slov, ale dle činů poznáte je.

Petr Kolman, právník a VŠ pedagog (v modifikované podobě bylo publikováno v deníku Právo, 18. 10. 2021)

Blogy