P. Kolman: Šetřete, ale mně plaťte více

22. listopadu 2021

Dne 18. 11. 2021 jsem na veřejnoprávní ČT sledoval pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou. Často je to zajímavá sociologicko-politologická sonda s nečekanými přesahy. Ve zmíněném díle mne zaujalo: Sebevědomý (menší) český podnikatel vyčítal stále ještě ministryni Janě Maláčové (ČSSD), že se moc přidává a přidávalo ve státní správě. Maláčová mu pohotově returnovala - Vy chcete, aby sestřičky, policisté, učitelé, lékaři brali méně?

Diskutující podnikatel nečekaně otočil – …ale uklízečkám jste nepřidali (jak vyšlo najevo pán podniká v úklidových službách)…to jsou pořád medaile policistům a uklízečkám nic nedáte, hromoval naštvaný podnikatel.

Prostě zajímavá koperníkovská otočka, prvně se nadává, že se moc peněz přidává, a pak se začne vládě lát za to, že přidává málo. Inu, není politik ten, aby se zavděčil lidem všem. Nicméně to nejpoučnější teprve přišlo.

Podnikatel si v pořadu stěžoval, že stát málo šetří (zejména na provozu ) a jak se tam plýtvá, v tom mu notoval europoslanec St. Polčák (STAN), ale za pár minut si tentýž živnostník postěžuje : veřejná správa soutěží úklid na ceny, moc se všude šetří, a já pak nemohu zaplatit ty uklízečky…z čeho je mám jako zaplatit, když se tak spoří?

Obecnější poučení: je dobré si dát jedna a jedna dohromady, pokud stát bude ještě více šetřit, jak kolovrátkově volá pravice (5koalice), tak holt bude muset mimo jiné platit méně dodavatelům – soukromým podnikatelům. Nelze být současně obutá i neobutá.

Soukromí podnikatelé se rádi holedbají jak prý živí veřejnou správu , ale současně jsou na ni často existenčně navázaní, více než si myslíte. Abychom byli fér, tohle není žádné české specifikum, s různou mírou intenzity se to děje po celé Evropě.

Ostatně jediné úspory zatím Fialova 5koalice slíbila právě v provozu veřejné správy – např. důchody nebo platy úředníků, učitelů anebo lékařů prý snižovat nechce a nebude.

Nemožno logicky vyloučit, že jejich voliči, tedy soukromí podnikatelé dodávající služby a zboží do veřejné správy jim brzo asi „poděkují“.

Pravděpodobnější ovšem je, že SPOLU a PIRSTAN žádná větší úsporná opatření nakonec neudělají. Prostě žijeme v Česku, sliby se slibují a pivo se pije. Akorát možno presumovat že se 5Koalice bude měsíce a roky vymlouvat na hnutí ANO a ČSSD, jak zde špatně vládli. A jak zadlužili naše děti.

Ostatně o jejich vztahu k šetření vypovídá mj. jejich nedávná aktivita u snížení (resp. zvýšení) počtu místopředsedů PS PČR či členů vlády.

Petr Kolman, právník a publicista (v modifikované verzi vyšlo 22. 11. 2021 v deníku Právo)

Blogy