Pane prezidente buďte alepoň konzistentní ve svých názorech

1. června 2010

Nejsem sice příznivcem prezidenta Klause, ale vždy jsem si vážil jeho konzervativní konzistence názorů. To ale už neplatí. Klaus je jako vějička ve větru. Kam vítr, tam plášť. Zatímco ještě před čtyřmi lety trval na to, že právo na první pokus o sestavení vlády má vítěz voleb, tehdy ODS, dnes je tomu jinak.

Jak to vlastně bylo v roce 2006. Vítěz voleb ODS měl jedinou většinovou možnost jak sestavit vládu a to s ČSSD. Velmi nepravděpodobná varianta, přesto Klaus pověřil Topolánka vyjednáváním o vládě. Ba co víc, dokonce Topolánka jmenoval přemiérem aniž měl sebemenší podporu pro sestavení vlády. Nakonec jmenoval i jednobarevnou vládu ODS Mirka Topolánka, která neměla žádnou šanci získat většinovou podporu. A ani ji nezískala. Přesto tato vláda spravovala naši zemi několik měsíců. Státní rozpočet na rok 2007, jeden z nejúspornějších, prošel jen díky podpoře ČSSD.

Když se pak hlásila o své právo na pokus o sestavení vlády druhá v pořadí ČSSD, Václav Klaus odmítl s tím, že i na druhý pokus má právo vítěz voleb. Jak to dopadlo víme všichni. Nesvatá koalice za podpory "nakoupených" přeběhlíků. I tuto vládu Klaus jmenoval.

Přišel rok 2010 a já věřil, že Klaus je důvěryhodný prezident, který lpí na svých zásadách. A ejhle. Místo pověření vítěze voleb ČSSD, která má přinejmenším stejné šance sestavit vládu jako měla před čtyřmi lety ODS, Klaus obléká modré tričko svojí rodné ODS a odmítá pověřit vyjednáváním o povolebním uspořádání legitimního vítěze voleb ČSSD. Prý si to ještě rozmyslí.

A zatím probíhají zákulisní a mimoústavní vyjednávání poraženého Nečase a jeho ODS s některými stranami. Zajímavé je personální propojení. Jak v TOP09 tak ve VV jsou bývalí vysocí funkcionáři ODS, případně kolegové z minulé vlády z KDU-ČSL. Chápu, že si třeba více rozumí, ale přinejmenším od prezidenta Klause bych očekával, že se bude snažit zabránit takovému pletichaření.

Pane monarcho na Hradě Pražském respektujte vůli lidu této země a pokuste se být alespoň konzistentní ve svých názorech a postojích, aby jste se nestal nevěrohodným partajním prezidentem.

Blogy