Povodňová daň je podvod

23. září 2010

Miroslav Kalousek je nepochybně schopný manipulátor veřejného mínění. Když zjistil, že mu při přípravě státního rozpočtu na rok 2011 zoufale chybí na příjmové straně 4 miliardy korun, neváhal využít cizího neštěstí a přišel s myšlenkou tzv. povodňové daně. Prý to budou peníze, účelově určené na odstraňování povodňových škod.

Zavedu „povodňovou daň“ se lidem sděluje jistě lépe, než „zvýším vám daň z příjmu“. Zejména, pokud jste před volbami (zcela nerealisticky) slibovali, že budete státní rozpočet stabilizovat bez zvyšování daní. Přesně tak to totiž dělala TOP 09 a její hlavní ekonomický guru Miroslav Kalousek. Na každém rohu přísahal - žádné zvyšování daní!. A kritizoval ČSSD, která před volbami poctivě zveřejnila svá opatření jak na výdajové, tak příjmové straně státního rozpočtu.

Povodňová daň je ale čistý podvod. Její výnos není zákonem nijak účelově vázán. Vláda může peníze použít na cokoliv. V návrhu novely dochází ke snížení základní slevy na poplatníka z 24 840 Kč na 23 640 Kč, tj. o 100 Kč za měsíc, o 1200 Kč ročně. Podle odhadu uvedeného v důvodové zprávě znamená tato „daň z hlavy“ zvýšení příjmů veřejných rozpočtů o 4,6 mld. Kč v roce 2011 a 5,1 mld. Kč v roce 2012. Zaplatí to zaměstnanci a živnostníci.

Bylo by dobře, přestat tomuto opatření říkat „ povodňová daň“. Není proto jediný zákonný důvod. Začněme mluvit o vládním zvýšení daně z příjmu. A zeptejme se Miroslava Kalouska, zda se nechystá omluvit voličům za porušení klíčového předvolebního závazku TOP 09.

Blogy