Překvapení? Kupní síla českých občanů

17. dubna 2013

Sobotní vydání MF DNES zaujalo řadu čtenářů svým titulním článkem o kupní síle Čechů. Ta není podle českých bank tak mizerná, jak jsme si mysleli. Zarážející je, že z důvodu vysokých cen zboží v České republice vyjíždějí naši spoluobčané za hranice státu. Kde je tedy chyba?

Během víkendu jsem se snažil přemýšlet, kde nastal problém, který vyeskaloval nákupní turistikou do Německa, Rakouska či Polska za levnějšími nákupy. V posledních letech tento trend nákupu nejen oblečení či elektroniky, ale také potravin stále stoupá. Paradoxní však je, že jak v Rakousku tak v Německu platí lidé eurem, a i přes to se nám vyplatí vyjet a nakoupit nejen levnější, ale hlavně kvalitnější! potraviny.

Odpověď na otázku - kde se stala chyba? - není jednoduchá, ale primárním problémem je daňová politika státu dusící českou ekonomiku a chybějící hospodářská politika, kdy stát na vše rezignoval a odnáší to český průmysl, zemědělství a potravinářství. Ministři Nečasovy vlády tak mohou konstatovat jediné. Kupní síla Čechů na tom není tak špatně. Co však máme z toho, že Češi nakupují za hranicemi a tím podporují ekonomiky ostatních států?

V průběhu posledních dvou pravicových vlád stále roste křivka nákupu Čechů mimo území České republiky. Důvod nemusíme dlouho hledat. Každoročně se zvyšuje DPH a spotřební daň, již mnoho let nebyla zvýšena minimální mzda, přestože roste inflace a snížil se i růst důchodů. Pan Kalousek se tak stal nejlepším reklamním maskotem německých, polských a rakouských výrobků. Pokud se mají lidé chovat ekonomicky, jak pan Kalousek rád zdůrazňuje, tak jim ani nic jiného nezbývá, než jezdit nakupovat za hranice.

Dle výzkumu je v celkovém součtu průměrného nákupu potravin a drogistického zboží nákup v Česku o 13, 4 % dražší než v sousedním Německu. Šokující informace. Němci, kteří vydělávají mnohem více než Češi, mají možnost nakupovat za méně peněz? Klasické dogma, že v západní Evropě lidé vydělávají více, ale současně platí více za potraviny, drogerii, elektroniku apod. padlo a vina je v rukách vlády Petra Nečase a před ním Mirka Topolánka.

Česká vláda má jeden velký problém. Místo investic stát stále škrtí a občanům rok co rok zvyšuje daně s vidinou vyššího výběru. Jak se můžeme přesvědčit, opak je pravdou. Daně se panu Kalouskovi nedaří vybírat. Jestli bude vláda do konce volebního období ještě zvyšovat daně, hrozí riziko, že výběr bude nižší, než by byl v případě nižších daní. Jsem toho názoru, že v případě dalších 4 let české pravice u kormidla dojde k totálnímu oslabení kupní síly Čechů v České republice a na druhé straně zvyšování kupní síly Čechů v zahraničí. Zní to poněkud krkolomně, ale je to tak. Bude Miroslav Kalousek čekat, až procento nákupu Čechů v zahraničí rapidně stoupne a v důsledku toho začnou postupně krachovat malí a střední obchodníci a přežijou jen nadnárodní obchodní řetězce typu Tesco a Kaufland?

Doufat ve změnu mohu jen v případě jasného vítězství sociální demokracie, kdy následujících několik měsíců po volbách plánujeme na jednu stranu daně neměnit, aby nedocházelo k právní nejistotě ve státě, na druhou stranu však zvýšíme životní úroveň obyvatel podporou průmyslu a investicemi do ekonomiky. Budeme se snažit dosáhnout lepší bilance pro české producenty potravin, zároveň se budeme snažit udržet české zákazníky nakupovat předně české výrobky, ale hlavně doma, aby podpořili českou a ne cizí ekonomiku a ve výsledku si odvážím říci, že naše ekonomika bude v lepší kondici, než-li bychom jen konstatovali, že se naše domácnosti nemají tak špatně, jak v současnosti konstatuje Ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem.

Blogy