Pro Českou republiku jsou nadcházející volby velmi důležité

26. května 2010

Česká pravice zvolila za své stěžejní předvolební téma strašení občanů před státním bankrotem. A to navzdory názorům skutečných ekonomických odborníků. Kalouskova TOP 09 šla dokonce tak daleko, že zasílala fiktivní složenky na úhradu státního dluhu. Opravdový předvolební nevkus, zejména pro starší generaci, která svoji práci pro tuto zemi již odvedla.

Ale zpět k tomu zadlužení. Již jsem se zmínil o odborném názoru v prestižním ekonomickém časopisu The Economist, který varuje členské země Evropské unie před drastickými škrty omezující domácí poptávku. Podle těchto informací patří Česká republika mezi premianty EU, co se týká nejen výše zadlužení, ale zejména kladné obchodní bilance.

Pravicová média pokračují v podpoře „strašení státním bankrotem“. Například průzkum pro LN ukazuje, že více jak 37% občanů se bojí státního bankrotu, oproti tomu 45% se státního bankrotu nebojí. Pokud by takovým způsobem skončily nadcházející parlamentní volby, pak by zřejmě zvítězila levicová sociální demokracie. Která toto pravicové strašení dosuzuje, ale zároveň nabízí řešení, jakým způsobem vyvést naši zemi z dluhové pasti a ekonomické krize.

Odborný ekonomický názor potvrzují i ratingové agentury. Fitch Ratings a Moody´s udělila naší zemi rating A1 se stabilním výhledem. Sice upozorňuje na nutnost řešit zejména důchodovou reformu s ohledem na nedobrý demografický vývoj, ale zároveň ujišťuje, že ve střednědobém výhledu existuje šance České republiky na zlepšení ratingového hodnocení. To co pokládá za důležité je, aby vznikla stabilní vláda. Nejen proto jsou nadcházející volby pro ČR velmi důležité.

Blogy