Protekcionismus potíže ekonomik neřeší

3. května 2010

Ptal jsem se před časem jednoho Američana, jestli se nebojí, že je Čína ekonomicky převálcuje. Lidé ze „Země středu“ jsou levní, extrémně pracovití, chytří… „Proč bychom se měli bát,“ opáčil za celou zemi. „Všichni opravdu chytří Číňané už pracují pro nás, doma v Americe. A ty, co se narodí, koupíme jakmile se trochu rozkoukají.“

Podobně jako Američané vnímají boom levných a šikovných asijských výrobců také třeba Němci nebo Francouzi. Jejich země zažily problémy, které se v České republice projevily v devadesátých letech, už o mnohá desetiletí dříve. Dávno před tím, než u nás brutální tlak v textilním nebo sklářském průmyslu zrušil celá průmyslová odvětví, nastala podobná situace i u nich.

Takovým Britům třeba mezinárodní konkurence zlikvidovala od války hned tři klíčová odvětví – loďařství, ocelářství a pak uhelný průmysl. Někdejší kolébka automobilismu dnes už nemá ve vlastních rukou ani jednu z významných automobilek. A nejde jen o Japonce, Číňany a Korejce. Na Albion útočí dokonce i Rusové a to ne dumpingovou výrobou, ale rovnou penězi z ropy a plynu. Dnes vlastní nejen prestižního výrobce sportovních vozů TVR, ale dokonce i neméně prestižní tištěný deník The Independent nebo fotbalové Chelsea.

A přesto nikdo Brity nepodezírá z toho, že by jejich vedoucí role ve světové ekonomice končila. Londýnská City je i uprostřed světové krize největším finančním centrem světa a britská ekonomika je z pohledu nominální hodnoty HDP šestá největší na světě. Místo manuální výroby zkrátka Británie vyváží finanční služby, Německo sofistikované a mimořádně kvalitní produkty automobilového, elektrotechnického a chemického průmyslu a Francie drží hrdé pozice alespoň zemědělskými delikatesami a turistickým průmyslem. Opravdu vyspělé státy se konkurence z Východu panicky nebojí.

Podobně bychom měli na otázku levné konkurence a protekcionismu nahlížet i my. Nikomu z nás nepomůže, když zavedeme cla, množstevní kvóty a budeme se nekalé konkurenci z Východu bránit institucionálně. Jedinou reakcí ze strany postižených zemí bude stejná odpověď a ta nám znemožní jakýkoli smysluplný vývoz. Bohužel, stejně jako Číňané kopírovali výrobky firmy Mercedes, kopírují třeba i minimotorky blanenské firmy Blata. Reagovat pouhou ochranou ale nejde.

Mnohem efektivnější než žaloby a ochranářská opatření je totiž zavádět takovou výrobu a služby, na které země jako Čína ještě nemá vzdělanostní kapacitu. Stejně jako Británie už neprodukuje ocel a uhlí, ale sofistikované bankovní služby, stejně tak musíme v budoucnu i my válcovat konkurenci z Východu pomocí výzkumu, inovací a vývoje. Jakou konkrétní cestou bychom se přitom měli vydat, o tom je třeba vést rozsáhlou diskuzi napříč politickým i ideologickým spektrem. Okamžik těsně po světové krizi je pro takovou diskuzi mimořádně vhodným obdobím.

Blogy