Protikorupční balíček se nelíbí - nelíbí se ODS!

14. dubna 2010

O boji s korupcí, teď pár týdnů před volbami, hovoří všechny strany. Konkrétní návrhy za čtyři roky v poslanecké sněmovně však téměř nikdo nepředložil. ČSSD byla výjimkou. Komplexní návrh protikorupčních opatření jsme představili již před téměř třemi lety. Zahrnuje například zavedení povinných elektronických aukcí, zpřísnění zákona o střetu zájmu, zavedení žaloby ve veřejném zájmu či posílení specializovaných policejních orgánů.

Už na jaře roku 2009 jsme společně s Bohuslavem Sobotkou předložili k projednání poslanecké sněmovně zákon o lobbingu. Poprvé jsme s ním ve sněmovně neuspěli, neboť nás nepodpořila ani KSČM. Po získání jejich podpory a podpory Strany zelených jsme na podzim předložili návrh nový a upravený. Tentokrát uspěl v prvním čtení a jeho další projednání bylo zablokováno obstrukcemi ze strany ODS.

Podobný osud potkal návrh ze stejné dílny – na zrušení anonymních akcií na majitele. Hysterická kampaň ODS proti přijetí tohoto návrhu ukazuje na jediné. Trefili jsme do černého. Pokud by byl náš návrh přijat, dozvěděli bychom se, kdo skutečně vlastní firmu Haguess, která provozuje pražskou Opencard. Nebo majitele společnosti, která si za nesmírně výhodných podmínek od Ministerstva vnitra pod vedením Ivana Langera pronajala lázeňské domy a mnohé další. Není bez zajímavosti, že jedny z neúspěšnějších stavebních firem profitujících ze státních zakázek mají neznámého anonymního vlastníka. Proč asi? Náš návrh už do vole přijat nebude. Pokud ano, ústavní nebo spíš pravicová pojistka - senát - jej určitě zamítne.

A pokud byl někdo na pochybách o úmyslech ODS v boji s korupcí, poslední jednání Ústavně-právního výboru jej nemohlo nechat na pochybách. Na začátku dubna se totiž projednával „protikorupční balíček“ Martina Peciny, který do našeho práva zavádí protikorupčního agenta a korunního svědka. Odpor ODS před volbami k těmto protikorupčním návrhům nejen nezeslábl, ale dokonce zesílil. Říká se, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. A důvodů proč nezavést tyto nové instituty našli kolegové z ODS hodně. Bohužel nepředložili ani jeden pozměňovací návrh, který by podle nich tak špatný návrh vylepšil a údajné chyby odstranil.

Přes „velkohubá“ prohlášení zástupců všech stran tak do voleb s největší pravděpodobností žádná změna v boji s korupcí nenastane. A na voličích bude záležet, zda přijde alespoň po volbách. Jestli jim mohu něco doporučit, tak aby alespoň z části při svém rozhodování vzali v úvahu chování a práci jednotlivých poslanců od posledních voleb.

Blogy