Slibů už máme všichni dost. Je třeba konat!

10. dubna 2013

V posledních týdnech slýcháváme samé líbivé výroky představitelů ODS, TOP 09 a LIDEM. Jedná se o boj k získání přízně voličů. Premiér Nečas si uvědomuje, že logo ODS již dnes voliče netáhne, a tak přichází s nouzovým řešením, které nazývá Agenda 2014. Mělo by se jednat o priority, které chce ODS prosadit do konce volebního období. Zajímavé však je, že na podobné sliby lákala Občanská demokratická strana voliče již v letech 2006 a 2010. Ministr Kalousek označuje tuto snahu ODS s pověstnou dráždivou ironií za lidovou tvořivost.

Není to však jen ODS, která slibovala a nesplnila. Slibovaly Věci veřejné, jejichž nemalá část poslanců převlékla dres a na tričko si dala nápis LIDEM. Alibisté by cynicky reagovali, že LIDEM nebyla zvolena se svým volebním programem, a tak přeci nic neobhajuje. Opak je však pravdou. Poslanci této malé platformy byli zvoleni na základě programu Věcí veřejných a nehledě na dres, který si během volebního období převlékli, jsou povinni držet se programu se silným akcentem na sociální politiku, kterou jako kandidáti Věcí veřejných před volbami v roce 2010 naslibovali. Místo toho Karolína Peake a její parta LIDEM každým dnem podporují pravý opak - zničení sociálního státu, odstranění solidarity ve společnosti a pracují jen ve prospěch těch nejbohatších.

Třetím zlem, které vládne vedle ODS a LIDEM, je politická strana Miroslava Kalouska TOP 09, který ji založil ve chvíli, kdy věděl, že s lidovci se znovu do Sněmovny nedostane. Miroslav Kalousek tak i díky fonoménu Karla Schwarzenberga sedí na státní pokladně. Tato strana některé části svého programu pro horních deset tisíc plní. Co však dělá pro dolních deset milionů? Veškeré reformy ministerstev pod správou TOP 09 byly totálním propadákem.

O co jde stranám vládní koalice? Mají rok na to, aby občany donutily zapomenout na předešlé tři roky, kdy lidé v naši zemi přicházejí o práci a chudnou. Zato lidé pohybující se kolem vlády zvláštními okolnostmi bohatnou. Doposud největší hráč české pravice, ODS, se tak právoplatně bojí, že příští volby pro tuto stranu budou katastrofou. Krajské a prezidentské volby ukázaly, že kondice exprezidentem Klausem založené modré síly je pryč. Voliči se však nesmí uchlácholit agendami, vizemi či sliby. Voliči si musí zapamatovat všechno to zlo, kterým je česká společnost srážena na kolena právě českou pravicí.

Agenda 2014 deklaruje osm základních bodů, které klinickou smrt prodělávající občanští demokraté chtějí prosadit. V ekonomických otázkách navrhují hned několik nápadů, neboť správně tuší, že právě ekonomickou stránku řízení státu spolu s TOP09 aLIDEM (dříve VV) totálně nezvládli. Deklarací stability, růstu, prosperity, větší zaměstnanosti, nižších cen energií, vstřícného státu a zkvalitnění vzdělání tak mě, poslance sociální demokracie, až skoro dostávají do kolen. Nabízená řešení se mi zdají až hodně blízká myšlenkám sociální demokracie. Že by byla ODS vyprázdněna i ideově? Tak či tak Agenda 2014 plive lidem do obličeje, neboť není podložena konkrétními kroky v minulosti.

Jediné, co současná vláda pod vedením občanského demokrata Petra Nečase dokázala udělat, byl nepovedený projekt S karet, nefunkční registr motorových vozidel, nejrychlejší růst cen energií v celé Evropské unii, nejvyšší nezaměstnanost v novodobé historii České republiky, neustálý růst DPH, růst cen základních potravin a léků a propad české ekonomiky. Nejen tyto činy vyvolávají v každém racionálně uvažujícím občanovi pachuť v ústech. Já tak pevně věřím, že ať již vzniknou jakékoli agendy, vize, ideové knížky apod., že voliči v příštích volbách jasně řeknou vládním stranám NE a již dnes tak můžeme věřit v začátek konce projektu Petra Nečase a Miroslava Kalouska, projektu s cílem ochudit společnost a všechny poctivé občany. Pravice vládne v této zemi již 7 let. Měla možnost vše, co se nyní snaží slibovat, prosadit. Jedná se tak jen o sliby, které mají přilákat ztracené voliče. Myslím, že slibů už máme všichni dost. Je třeba konat!

Blogy