T. Petříček: Regulace Airbnb

1. srpna 2022

Ve společnosti se v současnosti velmi diskutuje téma Airbnb a podobných služeb. Obzvláště v Praze a v centru dalších historických měst obyvatelé často volají po omezení tohoto typu ubytování, jelikož už nechtějí nadále snášet častý hluk a nepořádek v okolí pronajímaných bytů.

tomas-petricek-16.jpg

Aktuálně předložili Piráti návrh na regulaci krátkodobého ubytování, který by mohl vstoupit v platnost během příštího roku. Správně nastavená a hlavně právně vymahatelná pravidla jsou v této sféře rozhodně potřeba. Není tedy od věci si připomenout, že ČSSD jako jediná strana v minulém volebním období 2020/2021 předložila návrh zákona na regulaci sdíleného ubytování. Neochota hnutí ANO a zdržování jeho projednání však způsobily to, že zákon nestihl být schválen. A tak ačkoliv mnoho dalších evropských zemí již pravidla pro regulaci služeb poskytujících sdílené ubytování dávno přijalo, my stále řešíme ten samý problém i o rok později.

Cestovní ruch a turisté mohou být pro každý stát a každé město velkým přínosem do rozpočtu, nikdy to však nesmí být na úkor obyvatel a lidí, kteří jsou v českých a moravských městech doma.

Jak na Airbnb a podobné služby nahlížíte vy? Využíváte je při cestování a vadí nebo nevadí vám v místě vašeho bydliště?

zveřejněno: Parlamentní listy 31. července odkaz zde

Blogy