Topolánek obětní beránek

28. března 2010

Tak nám obětovali Topolánka. Týden před velikonocemi. Ale proč až nyní? Byly přece skandálnější výroky a větší maléry jako třeba dovolená v Toskánsku,drtivě prohrané krajské volby… Kdo najednou v ODS řekl „Dost bylo Topolánka!“ A především proč to řekl právě teď dva měsíce před volbami?

Došlo snad ke změně proto, že by někdo řekl: Takhle to dál nejde. ODS se musí změnit.Lidé jako Bém, Langer, Bendl nás už nemohou reprezentovat. Opencard a Kraktice, kmotři a anonymní akcie, propojení politiky s byznysem - musíme s tím něco začít dělat.l Nic takového ale řečeno nebylo. O kmotrech, pokud si dobře vzpomínám, mluvil na kongresu ODS jen samotný Topoolánek. Jinask ani slechu ani vidu na konferencích a partajních grémiích, že ODS by měla být jiná. Vše bylo řečeno a rozhodnuto až na oněch dvou přísně uzavřených grémiích – to druhé dokonce bylo speciálně technicky odrušené - tam se dohodla změna na postu nejvyšším. Proč? No to je přece nasnadě – aby vše ostatní mohlo zůstat tak, jak je.

Je přece jasné, jak se dohodli straničtí bosové ODS. Dva měsíce před volbami lze vytvořit zdání změny efektní rituální popravou samotného předsedy. Voliči chtějí změnu – mají ji mít. Najdeme toho, kdo vypadá, že se nejmíň ušpinil a dostane takový zkusmo mandát nemandát našeho vůdce– vystrčíme ho před ostatní a pokusí se to sehrát. Máme tu jednoho, kdo nebyl v Toskánsku, nemá žádný Viamont ani kamaráda Dalíka a ve sněmovně ještě nevystoupil proti zrušení anonymních akcií. A tak to padlo na Petra Nečase. Kéž by to otočilo špatný vývoj preferencí!

Pokud Nečas uspěje, mohlo by zůstat vše při starém. I Langer by nakonec mohl zůstat a možná přes všechny ty maléry s Mrázkem by nakonec mohl dělat nějakého ministra. Třeba i pro Béma i Bendla by se ještě něco našlo. Prostě jedna pořádná změna na postu předsedy a všichni a všechno ostatní se za ní podaří schovat. Nečas je šance, že by stará ODS mohla krásně přežít.

Blogy