V rukou nezodpovědného je automobil smrtící zbraní

8. ledna 2010

ČSSD s argumenty pana Pospíšila nikdy nesouhlasila a považovala to za hazard s životy účastníků silničního provozu včetně chodců. “Řidič”, který neprošel řádným výcvikem v autoškole, totiž nemusí mít základní povědomí o pravidlech silniční dopravy, není školen v jízdě s motorovým vozidlem ani v minimu poskytování první pomoci, čímž ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. V rukou takového “řidiče” se pak automobil stává smrtící zbraní, díky které umírají nevinní lidé.

Proto jsem společně s dalšími poslanci ČSSD do sněmovny předložil novelu zákona, která by řízení bez řidičského oprávnění opět posuzovala jako trestný čin. Tento návrh má podporu jak Ministerstva dopravy ČR, tak i Policie ČR.

Nehody, za které nesou zodpovědnost “řidiči” bez řidičského oprávnění, kteří nikdy neabsolvovali kurz autoškoly zakončený zkouškou, jsou na našich silnicích bohužel stále velmi častým jevem. Dříve bylo toto nezodpovědné jednání považováno za trestný čin. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil však přišel s tím, že prý to není čin větší společenské nebezpečnosti a není třeba jej kriminalizovat mimo jiné i proto, že to podle něj zbytečně zatěžuje české soudy. Řízení bez řidičského oprávnění bylo tedy za Topolánkovy vlády vyňato ze seznamu trestných činů a je nyní považováno za pouhý přestupek.

Blogy