Věci veřejné - bez kvalifikace, zato s podvody

5. března 2010

Jedno se Věcem veřejným musí přiznat: nevynechají žádnou příležitost, aby předložili další důkaz o své nekvalifikovanosti.

Tak v inzerátech uveřejněných v denním tisku (to jsou ty inzeráty, které - jistě nezištně - platí VV skupina podnikatelů, dříve fandících ODS) nám jakýsi Josef Dobeš, takto údajně „stínový ministr školství“ VV, sděluje: „Přesuneme 10 miliard z obrany do školství“. Takže do Poslanecké Sněmovny se chce dostat strana, která se domnívá, že ministr školství může rozhodovat o rozpočtu ministerstva obrany a volně přesunovat miliardy rozdělené do jednotlivých kapitol rozpočtu!

Aby bylo jasno: nepodezdřívám tu partu populistických samozvanců, kteří ovládají VV z hlouposti, která je ze shora uveřejněného inzerátu zřetelně patrna. Jen je zde podle mého názoru vidět, že těmto lidem je už zcela jedno co píší a říkají, hlavně že to bude dost populistické a osloví to ty občany, kteří už jsou současnou politikou – kterou znají ovšem jen ze štvanic sdělovacích prostředků – natolik zhnuseni, že jsou ochotni volit kohokoliv jiného. Spoléhat však na ztrátu obyčejného rozumu a občanské odpovědnosti se ovšem populistům bez jakékoliv kvalifikace vyplatit nemusí…

Podívejme se jen na publicitu kolem VV v několika předcházejících dnech: Reflex.cz: „Radek John byl v primárkách zvolen pomocí falešných hlasů.“ Novinář F. X. Doležal chtěl vyzkoušet, jak to ve skutečnosti je s tvrzením, že VV „jsou jediná politická strana uplatňující přímou volbu jak předsedy strany, tak při volbě kandidátek“. Zaregistroval se ještě pod dvěma falešnými, neexistujícími a pozoruhodnými jmény (René Plivník a Marcel Vlnatý) a vesele hlasoval. Není pak divu, že byl Radek John zvolen převážnou většinou hlasů! A jelikož tímto „způsobem“ jsou voleni i lídři VV a dokonce se takto projednávají i programové priority strany, lze se nadít skutečně pozoruhodných konců…Ale nejen to. Pokud se ve svém životopise R. John chlubí, že „přímá demokracie je nejrozumnější alternativou k politice českých parlamentních stran“, pak se zde ukázalo, jak to u nich asi v praxi – ne velkých slovech slibů z inzerátů – funguje. A pokud v témže životopise tvrdí, že přijal výzvu „aby v přímé volbě – první v této zemi – kandidoval na předsedu ...“, pak se z celé této nabubřelosti VV stává jen fraška…

A dále: Blesk.cz z 26. 2. 2010: „Jolana Voldánová: zneužili mě!“ VV ve svém časopise Pražan zneužila moderátorku České televize k rozhovoru, který měl vytvořit dojem, že tato populární osobnost VV podporuje, ale dokonce zneužili i fotografii. „Představitelé Věcí veřejných v tomto „zneužití“ nevidí problém“, dočítáme se zde….

Za pozornost stojí i Ihned.cz z 3. 3. 2010: „Věci veřejné hlásají otevřenost. Přitom je řídí uzavřená skupina lidí. Plzeňský ekonom A. Hrdina byl zvolen jako lídr kandidátky VV v Plzeňském kraji. Pražské vedení však výsledek hlasování zrušilo a v dalším kole již Aleš Hrdina kandidovat nesmí“, dočtěme se zde. Kdyby se něco takého stalo v ČSSD nebo ODS, snad by se pod rozhořčenými výkřiky zhroutila nebesa. Ale u VV to zřejmě za takový pokřik nestojí. „Příběh Aleše Hrdiny dobře vystihuje fungování malé, ale o to ambicióznější partaje….“ píší Ihned.cz. Strany, která nás dnes a denně přesvědčuje o svém nesmiřitelném boji proti všem zlořádům současnosti. Kdo by tomu mohl věřit?

Snad jen pro připomenutí: VV pomohla jedné z frakcí ODS svrhnout bývalého starostu Prahy 1 a hned tu byla od ODS tučná odměna: placená funkce předsedy finančního výboru pro místopředsedu strany a místa v komisích, které rozhodují o veřejných zakázkách. Co asi a za co budou požadovat, pokud by se dostali do Parlamentu?

Asi by bylo vhodné, kdyby nám pan John předvedl své lustrační osvědčení a konečně také řekl, jak to ve skutečnosti bylo s jeho odchodem z Novy, resp. o reportážích, které pro tuto TV „investigativně“ natáčel, a kterými se dodnes chlubí…

Blogy