Vláda chce tajit skutečné vlastníky firem

15. prosince 2009

O boji s korupcí hovoří všichni, všude a neustále. Výsledky v naší zemi ukazují, že zůstává jen u slov. Mezi 180ti zeměmi hodnocenými podle míry vnímání korupce organizací Transparency International je Česká republika letos na 52. místě, jen za rok se propadla o sedm míst. Zaostáváme za západními státy i svými sousedy. Vláda Mirka Topolánka za tři roky nejen, že neudělala žádné kroky pro zlepšení, ale svým chováním a postavením vlády na přeběhlících se sama symbolem korupce stala

ČSSD jde cestou konkrétních poslaneckých návrhů, které by měly korupci výrazně snížit. Opakovaně předkládáme zákon o regulaci lobbingu, který nám byl koalicí ODS a KSČM vrácen k dopracování. Prosazujeme zavedení tzv. černých listin pro společnosti, které se korupce dopustí. Není podle nás možné, aby se i po prokázání korupčních praktik mohly ucházet o zakázky z veřejných peněz. Základem pro úspěšné potírání korupce je veřejná kontrola. Proto je nevyhnutelné přijmout zákon omezující anonymní vlastnictví akciových společností.

Dnes existují dvě formy akcií vydávaných obchodními společnostmi. Vlastník akcie na jméno je vždy známý a dohledatelný. Je tedy zřejmé, kdo je skutečným majitelem akciové společnosti. To neplatí u druhého typu akcie – na majitele. Ty jsou neomezeně převoditelné. Kdo takovou akcii předloží, vykonává práva v dané společnosti. Je tedy téměř nemožné zjistit, kdo za takovou společností ve skutečnosti stojí. Zda to není třeba významný politik, který přiděluje svými rozhodnutími veřejné zakázky své společnosti, aniž to kdokoliv tuší. Tomuto zneužívání akcií na majitele chceme zabránit.

Proto jsme společně s Bohuslavem Sobotkou a Ondřejem Liškou předložili zákon, který anonymní vlastnictví akcií zakáže. Zvolili jsme řešení rychlé, jednoduché a co nejméně zatěžující poctivé vlastníky. Pokud zákon v parlamentu uspěje, budou muset do roka ty společnosti, které vedou akcie na majitele tyto vyměnit za akcie na jméno nebo zaknihovat jejich vlastníka. Pokud valná hromada společnosti žádné rozhodnutí neučiní, budou její akcie k 1.1.2012 přeměněny automaticky. V obou případech tedy dojde k naplnění cíle – průhledného vlastnictví.

Zklamalo mne, že vláda Jana Fischera tento návrh nepodpořila. Prý není legislativně dokonalý. Od úřednické vlády bych čekal místo tradičních výmluv na technickou nedokonalost spíše návrh potřebných změn nebo lepšího řešení. I přesto věřím, že nakonec ve sněmovně zvítězí zdravý rozum a vydáme se evropskou cestou, zveřejňováním skutečných vlastníků akciových společností.

Blogy