M. Šmarda: Vláda musí regulovat ceny a konečně začít pracovat – podporuji požadavky odborů

5. září 2022

Máme i u mě na Vysočině firmy, které uvažují o uzavření výroby. Nízké mzdy jim nenahradí nejistotu, kdy nevědí, jaké ceny za energie budou platit. Vidí, že na vládu české pravice není spolehnutí. V Rakousku nebo Německu sice budou podnikatelé platit lidem vyšší mzdy, ale stát je v krizi rychle a účinně podpoří. Vláda ohrožuje i budoucnost mého regionu.

michal-smarda-1_2.jpg

Dnešní Meeting proti chudobě ČMKOS jsem sledoval velmi pozorně. Souhlasím zcela s požadavky odborů a Josefa Středuly. Je dobře, že plán na zvládnutí krize mají i zaměstnanci a že ho dobře a hlasitě představují.

Je třeba snížit DPH na základní potraviny a stát musí kontrolovat, že s DPH klesnou i ceny. Pokles DPH nemůže být cestou ke zvyšování zisků velkých firem.

Ceny energií je třeba zastropovat. Máme k tomu nástroj v podobě zákona o cenách. Není to žádná novinka, platí u nás už od počátku 90. let.

Na místě je podporovat veřejnou dopravu i modernizaci energetiky. Lidé mají  právo očekávat jisté a dostupné energie a mají nárok na dostupnost služeb v regionálních centrech.

Těší mě, že návrhy odborů jsou většinou ve shodě se Záchranným kruhem proti chudobě ČSSD. Celou prezentaci našich návrhů si můžete projít zde: https://www.cssd.cz/zachranny-kruh

Důležitý znak dnešní krize je nahodilost, s jakou na lidi dopadá. I když má někdo cenu energií nízkou, anebo fixovanou ještě přes zimu, neznamená to, že soused nemusí kupovat energii za přemrštěnou cenu a nezbývá mu na živobytí. S touto citlivostí musí pracovat i sociální systém řízený dnes vládou pravice.

Řešení není slabý „úsporný tarif“ ministra průmyslu Jozefa Síkely. Ten dá lidem v dnešní podobě nejvýše pár tisícikorun během nadcházející zimy. Odpovědí je regulace neoprávněně zvyšovaných cen.

Požadavek na zachování kupní síly zaměstnanců je od ČMKOS a Josefa Středuly pro vyjednávání o růstu mezd na příští rok minimální požadavek. Plně ho z ČSSD podporujeme. Kde firmy mají velké zisky, je třeba je přerozdělit lidem ve mzdách. Protože hodnota firmy vzniká lidskou prací. Program levné práce a nízkých mezd se jasně vyčerpal.

Za ČSSD navrhujeme minimální mzdu 20 000 Kč od ledna 2023. Potřebujeme podpořit domácí poptávku obyvatel.

Když byla ČSSD ve vládě, stoupla minimální mzda z 8 500 na 16 200 Kč, je třeba v tom pokračovat. Nemůžeme považovat za normální, aby člověk, který pracuje, žil pod hranicí chudoby. Nepovažujeme za normální, aby člověk, který pracuje, měl problémy uživit rodinu.

I ČSSD jasně stojí proti chudobě. Členy a příznivce ČSSD samozřejmě vyzývám k podpoře demonstrace „5 minut po dvanácté“, kterou ČMKOS svolává na 8. října 2022 na pražské Václavské náměstí.

Michal Šmarda

předseda ČSSD

starosta Nového Města na Moravě

Blogy