Z posleneckého deníčku II - Pitomcem na zakázku

13. února 2010

Začal druhý měsíc prvního roku již ovlivněného kroky „vlády rozpočtové odpovědnosti“. Nutno uznat, že zatím koaliční poslanci zvedají ve sněmovně svou ruku stejně jednolitě, jako kdysi jejich kolegové z tzv. Národní fronty.

A druhý měsíc roku znamenal pro řadu z nás i první „upravenou“ výplatu. Upravenou pochopitelně dolů. Neboť šetřit se musí, jak s úsměvem říká spořivý bývalý lidovecký náměstek ministerstva obrany a nyní nejlepší ministr financí minimálně evropských zemí. A tak státní zaměstnanci, policisté, hasiči konečně vidí (soudce taktně vynechávám – mají to jen na jeden rok podmíněně), jak rychle zaplatí Kalouskovu předvolební složenku. Na ní byl vyčíslen jejich údajný podíl na státním zadlužení. Něco kolem 135.000 Kč. Navíc právě ti, kteří nyní smutně hledí na své hubenější výplatní pásky, jej nezavinili. A nerad bych šířil poplašnou zprávu - obávám se však, že bude ještě hůře. Přijdou účty za elektřinu, vodu, nájemné. O DPH se bude rokovat – a jen naprostý blázen by očekával, že o jejím snížení. A pak nám jaksi taky zbylo Janotovo navýšení spotřební daně na benzín a naftu – na rok, dle původního plánu. Zřejmě se někomu osvědčilo. Žije dál.

Poklesly mzdy i tzv.ústavním činitelům. Bylo usouzeno, že utahovat opasky jenom jiným je vskutku velmi neetické. V rámci solidarity a daleko spíše z pouhého populismu byl vypracován a odmáván patřičný zákon, který bezpochyby měl dojmout voliče. A i novináře, opakovaně píšící o neskutečných finančních požitcích našich zákonodárců. Ostatně zatím šlo též o naplnění jednoho jediného předvolebního slibu jedné ze stran tzv. trojkoalice.

Ale vděku se holt někdo nikdy nedočká. Překvapení některých kolegů nad tím, že mzdy poslanců se snížily o celých 20%, vyvolalo naopak bujaré veselí. U lidu prostého to plně chápu. U našich údajně nezávislých novinářů však již méně. Jich se zřejmě žádné snižování mezd netýká. Snad o to snadněji se pak o nutných úsporách píše.

Ale což neumí velcí kritici nezažranosti českých politiků a populismu patřičně ocenit tento „rytířský“ čin? Zřejmě neumí. A taky nechtějí. Místo toho si lze přečíst „Můžete věřit lidem, kteří zkazí hlasování o vlastní výplatě?“. Nebo „…stejně bezmyšlenkovitě zvedli ruku pro zákon, který jim hrábl do kešení….“. Co k tomu dodat. Mají pravdu – nádherně tak politikům dokazují, že populistické kroky politiků jsou naprosto, ale naprosto k ničemu. Já osobně děkuji, budu si to pamatovat, páni novináři.

A jen tak mimochodem. Nešel jsem do politiky zbohatnout. Proto jsem se o finanční podmínky nezajímal. Věřil jsem však médiím, která ráda požitky poslanců vykreslovala. Lhala. Z neznalosti či cíleně. Našetřit si ve sněmovně poctivě z platu a náhrad milióny vskutku nejde. Patřičný zákon, který pak znamenal snížení příjmů samotných poslanců a který jsem já osobně skutečně nečetl, byl zařazen do bloku jiných zákonů se značným dopadem na obyvatelstvo této země. Ty jsem četl a snažil se je i zvrátit. Byla-li nám, pouhým opozičním podposlancům, diskuze vůbec povolena. Marně. Mimochodem i proto nyní mnozí hledí, jak výše uvedeno, na hubenější výplatní plátku.

Obávám se však, že nikdy nedokážu podrobně prostudovat všechny materiály, kterými je poslanec před a během schůze poslanecké sněmovny zavalen. Navíc za situace, kdy vládní trojkoalice program schůze opakovaně bystře mění. Ano, přiznávám to. Mnohým materiálům dokonce ani nerozumím. Ale od toho jsou výbory a taky politické strany. Ty strany, také tak hojně v tisku kritizované. Jistě, je tu ještě ideál nezávislého poslance. Leč ten si musí vystačit nyní již s necelými 13.000 Kč expertného na měsíc. Snad i novinář pochopí, že kupř. pro dobrého právníka jsou to cca 4-6 hodin účtované práce.

Nuže zvažte, zda-li můžete či nemůžete věřit pitomci, který si sám a dobrovolně snížil svou mzdu. Není však ani tak vysoká, jak v novinách píší. A taky nově platí povinně jako všech 281 senátorů a poslanců lístky na tramvaj. Obávám se však, že to pražský rozpočet moc nezachrání. Stačí tunel tunelu ve výši 10.000.000.000 Kč…….. a zase nám ta Kalouskova složenka o něco naroste. Vidíte, my poslanci ji mohli splatit již letos! A to se nám za to ještě novináři smějí ……

Blogy