Za revizi předražených církevních restitucí

5. května 2015

Podle nových zpráv minulá pravicová vláda výrazně nadhodnotila ceny majetků a výši finančních náhrad, které přiznala církvím v restituci, s kterou nesouhlasila drtivá většina naší společnosti. Pravice očividně pojala restituce à la "z cizího krev neteče" a už vůbec ne z veřejných financí daňových poplatníků.

Domnívám se, že vláda, kterou je ČSSD členem, má nyní plnou legitimitu pro co nejrychlejší přerušení výdeje majetků a vyplácení náhrad církvím, aby byly jejich hodnoty překontrolovány a uvedeny na pravou míru. Navíc tím naplníme bod našeho volebního programu, ve kterém se píše, že „Budeme usilovat o výrazné snížení finančních plateb státu v rámci církevních restitucí.“ Není možné, aby se nehospodárně nakládalo s veřejnými financemi a majetkem, a už vůbec, aby s nimi probíhaly machinace.
Rovněž bude nutné vyšetřit, zda pochybení v procesu ohodnocování restituovaných majetků nebylo omylem, ale vědomím činem a do jaké míry o tom věděla minulá pravicová vláda v čele s Nečasem a Kalouskem.

Blogy