Zákeřný útok proti ochraně zdraví

26. května 2016

V kancelářích tabákových firem a na ně napojených lobbistů a kamarádů se včera muselo slavit. Díky podrazu koaličního partnera neprošel vládní návrh protikuřáckého zákona. Nesmyslné jsou argumenty o tom, že to poslanci ANO udělali kvůli přijetí pozměňovacího návrhu poslance Bendy. Už proto, že 8 poslanců ANO pro tento návrh hlasovalo, včetně předsedy klubu a 1. místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka.

Sám jsem navrhoval a prosazoval zákon přísnější. Sněmovna přijala úpravy, které v žádném případě nezměnily podstatu protikuřáckého zákona. Díky pokryteckému přístupu většiny členů klubu ANO jsme ztratili čas, vyhodili z okna peníze daňových poplatníků a hlavně pokračujeme v žonglování se zdravím nás všech.

Aby bylo zřejmé, čemu zákon mohl zabránit, shrňme si podstatné body. Zůstáváme jedinou zemí EU, která nechrání zdraví hostů a zaměstnanců restaurací. Ti, kteří hlasovali proti zákonu znemožnili zakázat kouření na dětských hřištích nebo zastávkách autobusů. Zákon ztěžoval přístup dětí a mladistvých k cigaretám a alkoholu a současně přísněji trestal ty, kteří by ho obcházeli. A to nemluvím o tom, že díky postupu hnutí ANO hrozí České republice sankce ze strany Evropské unie. Zákon samozřejmě zahrnoval také novou evropskou tabákovou vyhlášku. Ale tak kdo se stará o pověst České republiky, když se blíží volby, že?

Původně jsem měl připravený úplně jiný blog – o nové strategii českého zdravotnictví. V něm jsem napsal, že pokud má být zdravotnictví úspěšné, tak musíme najít shodu, která ve svých základních bodech přežije více než jedno volební období. Bohužel včerejší podraz většiny poslanců ANO ukázal, že strana je jim vším a zájem země ničím.

   obrázek

obrázek

přehled hlasování poslanců o novele zákona na ochranu zdraví

 

hlasovani-protikurak.pdf

Blogy