M. Pícl: Zdanění digitálu jde na vládu!

18. listopadu 2019

Na jednání vlády se konečně dostává první sektorová daň, jež se sociální demokracii podařila ve vládě prosadit. Když s ní, jako s řešením enormního odlivu kapitálu z ČR, na začátku roku ČSSD přišla, všichni daň na digitální služby odmítali. Nyní je na stole! Roční výnos z této daně by se měl pohybovat kolem 5 mld. Kč ročně.

Digitální ekonomika proměňuje naše životy každým dnem a internetoví giganti dosahují v naší zemi nadměrných zisků. Daně však neplatí v takové míře, která by těmto ziskům alespoň vzdáleně odpovídala. To není fér jak vůči ostatním firmám, které zde poctivě odvádějí daně, ale především vůči občanům, kteří drží státní kasu svojí prací a spotřebou nad vodou více než tyto nadnárodní korporace.

Tohoto problému si všimli i v Evropě, avšak celounijní řešení je stále v nedohlednu. Sociální demokracie tedy přišla s požadavkem, aby hodnoty, jež jsou v naší zemi vytvořeny, byly v naší zemi také důsledně daněny. Sedmiprocentní daň se bude nově týkat jak umisťování cílené reklamy na internetu, tak ji budou podléhat i některé platformy digitální ekonomiky, které se doteď placení daní oklikou vyhýbaly. Vyšší sazbou bude rovněž zacílen i prodej dat o uživatelích, jež je ve velkém využíván například k cílenému marketingu. 

Za velké vítězství sociální demokracie nelze považovat jen zavedení této sektorové daně, ale rovněž i navrhovanou sazbu. Ta byla po tvrdých koaličních jednáních stanovena ve výši sedmi procent a je tedy vyšší, než aktuálně zavádějí jiné evropské země. Jen pro zajímavost Francie zavadí tříprocentní digitální daň a na rozdíl od České republiky má platit retroaktivně. Rakousko pak zavádí pro internetové giganty pětiprocentní daň z příjmu z online reklamy.

Roční výnos se dle výpočtů českého ministerstva financí očekává v rozmezí 2,4 až 6,6 mld. Kč. Výsledný rozpočtový dopad se pak pohybuje na polovině tohoto intervalu, což je okolo 5 mld. Kč. Už příští rok je tak do rozpočtu počítáno s několikamiliardovou částkou, která bude odvislá od toho, jak rychle se podaří zákon provést parlamentem.

Zavedení vyššího zdanění digitálních služeb je jednoznačný úspěch ČSSD. Chtěli jsme si posvítit na odtok nezdaněného kapitálu ze země a našli reálné řešení. Zároveň ani jeden z koaličních partnerů neočekává, že by odsud firmy utíkaly. Na tomto příkladu je tak jasně vidět, že to jde a sektorová daň tak konečně musí přestat být pro Českou republiku tabu.

Blogy