Zlý John, zlý Kalousek

28. července 2010

Původně jsem chtěl napsat titulek úplně jinak. Hodný John, zlý Kalousek. Ale bylo by to nepřesné a zavádějící…

Nečasově vládě začínají všední dny a jednotlivým ministrům tuhne úsměv na tváři. Konečně se dozvěděli, kolik budou muset ušetřit ve svých úřadech tak, aby vláda jako celek splnila svůj zatím letošní rozpočtový cíl. Začíná klasická hra na zlého ministra financí a hodné ministry ostatní, kteří by sice chtěli šetřit, ale nemohou, protože jinak by nemohli plnit vládní, koaliční potažmo stranický program. Nic nového. I v této současné diskusi padají tak jako pokaždé i podpásové argumenty.

Ten poslední přidal ministr školství Dobeš, který s překvapením zjišťuje, že Ministerstvo školství bude muset snižovat výdaje také. Ministr Dobeš proslul v minulých dnech jako „pan hodný“. Slíbil novým učitelům velkorysé náborové příspěvky, těm ostatním růst platů, každé škole psychologa a podobně. Nyní ho velmi překvapilo, že na nic z toho nebude mít peníze. Ministr John se rozčiluje, že Kalouskovy škrty postihnou nejvíce ministry za VV. Pokud bychom vzali nominální výši škrtů, je to možná skutečně tak. VV mají ministerstva s velkými rozpočty (tak to, předpokládám, chtěli) a s nižším podílem mandatorních výdajů (ministr Drábek na MPSV je na tom hůře).

Radek John a VV však pláčou na špatném hrobě. Na rozpočtovou situaci měli myslet, když podepisovali koaliční smlouvu. Doporučuji Johnovi i Dobešovi její pečlivé čtení vždy večer před spaním. Podobu fiskální a daňové politiky VV nijak neovlivnili, svou koncepci zcela prosadil Miroslav Kalousek. Nyní je pozdě hrozit vetováním rozpočtových opatření, to by zcela znemožnilo fungování vlády. Pravicová vláda nebude mít ambici zvýšit příjmy státu a prioritou budou výdajové škrty. Myslím, že cílem ministra Kalouska je nakonec škrtnout celý sociální stát. A VV nezbude nic jiného, než pro škrty hlasovat.

Alternativní, rozumnější rozpočtová politika by měla myslet i na zvýšení příjmů státu. Formou vyšší daňové progrese, zvýšení odvodů z hazardu, omezení daňových úniků u pohonných hmot a lihu, vyšším zdaněním firem. Ale to by tu musela být jiná vláda.

Blogy