Jednání o spolupráci v Pekingu

28. března 2012

Právě přejíždíme vlakem Peking – Šanghaj, průměrná rychlost 300 km/h, moderní vlak i prostředí, žádné drkocání, docela zážitek ve srovnání s domácí realitou.

Jednání v Pekingu z pohledu regionů ČR velmi úspěšná, vedle politických institucí – komunistické strany a jejich institutu – pro mezinárodní vztahy a pro ekonomickou spolupráci jsme postupně navštívili ministerstva financí, průmyslu, životního prostředí, zemědělství, společnosti pro rozvoj a výstavbu dopravní infrastruktury, energetiky a v neposlední řadě také čínský parlament – všečínské lidové shromáždění a vedení centrálního Pekingu.

Všude velmi srdečné a otevřené přijetí, velký zájem o spolupráci s českými regiony, hospodářské vztahy, možnost investic v oblasti infrastruktury do regionů a měst v České republice, a také možnost vstupu českých firem do Číny v segmentech zemědělství, životního prostředí, energetiky, finančních institucí, strojírenství, věda, výzkum a inovace – to je jen příkladný výčet zahájených aktivit, vč. podepsaných několik memorand o spolupráci.

První čínské delegace dorazí ke konkrétním jednáním do České republiky už v květnu. Věřím, že najdeme poměrně rychlé projekty, ve kterých budou čínské firmy v České republice a české v Čínské lidové republice úspěšné a česko – čínské vztahy se alespoň na regionální úrovni opět přiblíží své dřívější podobě a dynamice z let 2005 – 2007.

Každá firma, každé pracovní místo v České republice, které v době krize zachráníme před zrušením nebo dokonce vytvoříme nové, stojí za to rozvíjet vztahy s Čínou jako globálním hráčem v oblasti světové ekonomiky i politiky. Věřím, že to po naší návštěvě pochopí i česká vláda, když takovou politiku provádějí USA, Německo, Polsko, Rakousko, Maďarsko či po nástupu nové vlády bude opět jako dříve nepochybně i Slovensko.

 

Blogy