Bohdalová: Proč ministr Dobeš odmítá vysvětlit spornou zakázku za 1,5 milionu korun?

17. února 2011

Když ministr školství Josef Dobeš avizoval dnešní tiskovou konferenci, domnívala jsem se, že se bude zabývat především netransparentní zakázkou svého resortu za 1,5 milionu korun, ke které už týdny mlčí. K tomuto vážnému podezření ovšem ministr neuvedl ani slovo, zřejmě je částka 1,5 milionu korun pod jeho „rozlišovací schopností“, jak obdobně omlouvá stotisícové odměny, které rozdal vyvoleným na svém úřadě.

Místo vysvětlení těchto vážných podezření se ministr zabýval otázkou autorství seminární práce své podřízené Jany Machálkové. Jeho vysvětlení, že seminární práci nepsal a pouze ji „autorizoval“, je opravdu úsměvné. Slovník cizích slov totiž mluví jasně – AUTORIZACE= zplnomocnění, oprávnění, autorské svolení, schválení! Autorizoval tedy pan ministr tuto práci ve smyslu, že souhlasil s tím, že píše o jeho genialitě nebo v tom, že souhlasí se zveřejnění svého textu?

Daleko vážnější otázkou ovšem zůstává, z jakého důvodu se ministr vyhýbá mluvit o sporné veřejné zakázce a proč odmítá podat v této věci veřejnosti jakékoli vysvětlení. Další jeho mlčení je v této věci a v rámci vládou stále ohlašovaného boje proti korupci zcela nepřípustné.

Vlasta Bohdalová, stínová ministryně školství za ČSSD

Blogy