ČSSD dnes v Poslanecké sněmovně prosadila více peněz pro hasiče

28. března 2013

ČSSD dnes v Poslanecké sněmovně prosadila více peněz pro práci profesionálních i dobrovolných hasičů, ale i záchranných služeb. Poslanci sociální demokracie podpořili návrh zákona, kde jedním ze spolupředkladatelů a iniciátorů byl stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Norma umožňuje financování hasičů z vybraného zákonného pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Je třeba připomenout, že od roku 2000 pojišťovny na povinném ručení od motoristů vybraly o 100 miliard korun více, než vyplatily na pojistném plnění.

„Schválení zákona považuji za klíčové. Měl by totiž Hasičskému záchrannému sboru a dobrovolným hasičům přinést přes půl miliardy korun. Pojišťovny by se tak spravedlivě, jako v jiných zemích EU, podílely na technickém vybavení hasičů a dobrovolných hasičů, kteří svojí činností snižují jejich výdaje při vyplácení pojistných událostí,“ uvedl k přijatému zákonu předkladatel Jeroným Tejc.

ČSSD důrazně odmítá, že by mohlo dojít v rámci schválení zákona kezvýšení ceny povinného ručení. Pokud by se tak stalo, měla by příští vláda uvažovat o změně současného systému.

„Nikdo nemůže být nucen, aby vykonával činnost, kterou považuje za ztrátovou, včetně pojišťoven. Je tedy otázkou, zda by i nadále měly toto povinné pojištění ze zákona poskytovat soukromé pojišťovny. Jsem přesvědčen, že pokud by například toto zákonné pojištění administroval výhradně státní podnik Česká pošta, mohlo by dojít ke snížení ceny pojištění až o jednu třetinu. I přesto by pak mohla část odvodů jít na podporu do Fondu zábrany škod,“ doplnil Jeroným Tejc. 

Blogy