Daň z ubrané hodnoty

17. září 2014

Minulý týden jsem měla tu čest spolu se svou slovenskou partnerkou Renátou Zmajkovičovou, která je 1. místopředsedkyní Národní rady Slovenské republiky, uspořádat další konferenci o korupci. Akce se dále účastnila švédská velvyslankyně Annika Jagander a jako partnerská organizace podala pomocnou ruku Transparency International. Zastupoval ji Radim Bureš.

Zkušenosti našich skandinávských přátel byly klíčovým obsahem této konference a ve srovnání s naší situací jakýmsi návodem, jak na to. Annika Jagander sice podotkla, že ani ve Švédsku nejsou otázky korupce úplně vyřešeny, ale na závěr bylo jasné, že skandinávská zkušenost a zkušenost naše jsou velmi různé. Žebříčky Transparency International mluví jasnou řečí – máme co dohánět.

 Co platí naše společnost za dané korupční prostředí? Jsou to obrovské sumy, které navrtávají státní, regionální i obecní rozpočty. Platíme a doplácíme na ty, kteří naše projektové kalkulace zneužívají, navyšují, aby pak po straně čerpali nepoctivé peníze. A v tom si navzájem pomáhají jednotlivé články korupčních sítí. Je to jakási „daň z ubrané hodnoty“.Bude to ještě hodně práce, abychom se zbavili korupčního prostředí a zamezili obrovským finančním ztrátám.

Blogy