Jandák: Plán Nečasovy vlády na zvýšení DPH je pro kulturu likvidační

24. února 2011

Jako stínový ministr kultury považuji vládní plán na zvýšení DPH ve jménu důchodové reformy až na 20% za nesmyslný, nespravedlivý a v Evropě ojedinělý s tím, že toto zvýšení bude fakticky likvidační pro kulturní rozvoj našich občanů a země. Se zvýšením DPH se totiž rapidně zdraží knihy, vstupenky do kina, divadel či na různé výstavy.

Jandák s manželkou

Vládní plán na zdražení kulturního vyžití nejen ostře kontrastuje se sliby v koaliční smlouvě, kde vládní strany slibují odpovědný kulturní rozvoj, ale především je nezodpovědným útokem na kulturní dědictví, kterým se naše země stále ještě může pochlubit. Omezování přístupu do divadel, zdražování knih či poplatků za výstavy dá jejich úspěšnému rozvoji tvrdou stopku.

Přivítal jsem v této věci vyjádření současného ministra kultury Jiřího Bessera, který se proti těmto likvidačním plánům svých vládních kolegů postavil. Z další aktivity pana ministra jasně uvidíme, zda dokáže za kulturu skutečně bojovat a vyžádat si u kolegů ministrů výjimku z DPH, nebo jsou tato jeho prohlášení pouhými populistickými výkřiky bez jakékoli snahy je doopravdy prosadit.


Osvícení vladaři věděli, že společnosti je potřeba dopřát především chléb a hry. Současná vláda Petra Nečase svým nezodpovědným zdražováním a omezováním kultury ovšem jasně dokazuje, že místo osvícení je řízena asociálními zájmy a plány, kterými postihuje sociálně nejslabší a naopak nahrává nejbohatším skupinám obyvatel. Jak to s takovými „neosvícenými“ panovníky nejen v historii dopadlo, jistě všichni dobře víme.


Vítězslav Jandák, stínový ministr kultury za ČSSD

Blogy