Kalouskova složenka II. a další

12. září 2012

Možná si ještě vybavíme tzv. Kalouskovu složenku na 121.000,- Kč, kterou rozesílal voličům před dvěma lety a spolu s Nečasem a jeho síťovkou strašili a slibovali nápravu veřejných financí. Realita je opačná. Nynější státní dluh již činí 155.000,- Kč na hlavu, vyhlídky na ekonomický růst jsou mizivé, vláda škrtá a snaží se problémy jenom vysedět, řeší svoje korupční kauzy a koaliční neshody, které se tak rychle překrývají, že si již ani nevzpomeneme na pokus ministra Drobila o tunel na MŽP, či kauzu Promopro, dokonce i letadla CASA mizí za obzorem. Prováděné reformy připomínají jeden tunel za druhým, poslední pokusy zprivatizovat veřejné prostředky a služby, zakázky pro kmotry a přátele za stamilióny na nové datové systémy, které nefungují a komplikují lidem život.

Věřil by někdo před několika lety, že po zavedení reforem na úřadech práce se systém zhroutí a lidé se budou skládat na jídlo pro ty, kteří nedostali potřebné dávky, nebo že si nebudeme moci přihlásit zakoupený automobil?

Tato vláda nemá invenci, jenom škrtá, neslyší slova odborníků a ekonomů, nevidí obyčejný život, občané jsou v roli podvedených diváků. Protikorupční politika je jalová a bezzubá, zemi vládnou kmotři a lobbisté.

Ve jménu krize se páchá mnoho zla na lidech, na jejich důstojnosti, nezaměstnaní se musí potupně hlásit na poštách, někteří již dostávají tzv. sockarty. Společnost se dělí na chudé a sociálně slabší o které nemá nikdo zájem a na bohaté, kteří se začínají bát o svůj majetek. Mezi nimi je však většinová společnost, ani chudá, ani bohatá, která žije v obavách, že se může ocitnou v té slabší skupině, tlačí ji dluhy a hypotéky, vyšší nájmy, ceny potravin, léků a hlavně nad mnohými visí Damoklův meč v podobě ztráty zaměstnání.

A tady bych vystavil Kalouskovi a celé vládě novou složenku, která se nedá vyčíslit žádnou sumou, ale stavem společnosti. Bylo by na ní napsáno, že jsme zhrubli, že se málo smějeme, že se vytratila slušnost mezi lidmi, že zdravá asertivita byla vytlačena bezohledností a drzostí, že jsou proti sobě stavěny různé skupiny občanů, že si pleteme skutečnou solidaritu s občasnou almužnou, spravedlnost je pouze pro některé, důležité jsou jenom peníze.

Chybí nám moudrost žití. A to jenom proto, že nám vládnou jedinci, kteří staví kapitál nad člověka. Věřím, že jiná politika je možná a lépe překoná všechny krize. Jde o to umět postavit hodnoty do správného pořadí. To tato vláda absolutně nezvládla.

 

Blogy