Milan Urban neustoupí nátlaku, který má zabránit změnám v ERÚ

5. března 2014

Poslanec ČSSD Milan Urban odmítá ustoupit od záměru vnést větší transparentnost do fungování Energetického regulačního úřadu. A to přesto, že šéfka ERÚ Alena Vitásková převádí standardní poslanecký návrh do čistě osobní roviny a mluví o „vydírání“ či „pokusu o ovládnutí organizace zájmovými skupinami“. Podle slov Milana Urbana nemohou vnímat úředníci své posty jako doživotní léno, a musí si zvykat na silnější kontrolu.

 „Čtyřleté úsilí o novelu příslušného zákona hodláme dovést do konce bez ohledu na osobní útoky. Smyslem změny je, aby ERÚ řídila, podobně jako Český telekomunikační úřad, rada složená z pěti členů. Jednotliví členové by se pak střídali ve funkci podle principu rotace,“ připomněl Milan Urban zásadní chystanou změnu.

 Sociální demokracie jednoznačně zastává názor, že návrh pomůže, aby ERÚ fungoval nezávisle, profesionálně a transparentně. Je nepřípustné aby úředníci při obhajobě svých zájmů napadali ústavní činitele.

 „Výroky Aleny Vitáskové bohužel ukazují, že zastávaný úřednický post považuje za své vlastní nedotknutelné království. Tak tomu ale není a být nemůže,“ dodal Urban s tím, že další posun v modernizaci úřadu by měl přijít 18. března, kdy zasedne hospodářský výbor PSP. Tam je politik místopředsedou. 

Blogy