Ministr Besser rezignoval, nemusí ale rezignovat na nápravu svých chyb

8. prosince 2011

Naše veřejnost, a to nejen kulturní, měla v posledních dnech možnost seznámit se blíže s morálním profilem ministra kultury České republiky Jiřího Bessera.

Ministr „protikorupční“ vlády se dostal do problémů kvůli podezřelým kontaktům s podnikatelem, jenž byl sám odsouzen za korupci, přičemž pan Besser ještě navíc neuvedl ve svém majetkovém přiznání účast v účelově založené společnosti, vlastnící nemovitosti na Floridě.

Říká se tomu kázat vodu, ale pít víno. Zvláštní příchuť dostane takovéto jednání ve chvíli, kdy si uvědomíme, že pan ministr před několika dny vyhodil z funkce ředitele Národního filmového archivu, odborníka v tomto směru naprosto nezpochybnitelného. Důvod? Nechtěl podepsat panu ministrovi souhlas se zúžením výběrového řízení na stavbu nového depozitáře archivu s tím, že zakázka připadne předem vybrané firmě.

Poněkud stranou přitom zůstala celá řada dalších ministrových kroků v oblasti odborné, které přinesly české kultuře nenahraditelné ztráty. Velmi zvláštní vztah má zřejmě k památkové péči. Nebudu se už vracet k diskusím o některých památkách v Praze, raději uvedu jiný příklad.

V České televizi jsme měli možnost vidět, jak v sousedství zámečku Kuks chátrá unikátní areál Betléma slavného sochaře Matyáše Brauna, na jehož opravu není pan ministr schopen uvolnit částku, jež se v celkovém rozpočtu ministerstva jeví jako opravdu směšně nízká. O manažerských schopnostech ministra, který si pro podobné situace nedovede vytvořit rezervu ve výši zhruba deseti milionů, si nutně musím pomyslet své.

Jednou z nejvážnějších chyb ministra Bessra je transformace Státní opery

Za jednu z nevážnějších chyb pana ministra však nejen já považuji naprosto nepřipravený pokus o tak zvanou transformaci Státní opery, která má být podle jeho rozhodnutí s platností od 1. ledna 2012 sloučena s Národním divadlem. Přestože mu tento krok nedoporučil podvýbor pro kulturu Poslanecké sněmovny, přestože se proti postavil i Senát, který označil propojení SOP s Národním divadlem za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné, přestože petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 tisíc lidí, pan ministr (a jeho nekompetentní náměstek R. Zdráhal) silou prosadil rozhodnutí, které nepřinese nic dobrého, ale napáchá více škody, než užitku.

Divadelníci se tomu bránili všemi dostupnými a legálními prostředky. Marně. Proto chtěli ve Státní opeře ve středu 7. prosince na protest proti vyhlášenému sloučení stávkovat. Organizátoři stávky zaslali dopis se svými požadavky řediteli ND Ondřeji Černému. Žádali samostatný rozpočet pro Státní operu v rámci ND, samostatné vedení opery a možnost podílet se na výběru šéfů, zachování samostatných souborů orchestru, sboru a baletu SOP, vydání nových platových výměrů a umožnění návratu zaměstnanců, kteří dostali výpověď k 31. prosinci 2011. Jinak hrozilo nebezpečí, že diváci, věrní Státní opeře, tím budou poškozeni a neuvidí úspěšné představení představení Donizettiho Lucie z Lammermooru, možná i Dvořákovy Rusalky a Verdiho opery La Traviata. Proto také ve chvíli, kdy se ředitel Černý rozhodl podmínkám vyhovět, přešli organizátoři od vyhlášení stávky ke stávkové pohotovosti. To je však teprve první krok k odstranění důsledků nesmyslného rozhodnutí páně ministra.

Byl jsem připraven jejich stávku veřejně podpořit. Proto v tuto chvíli vyzývám ministra kultury Jiřího Bessera: pane ministře, ikdyž jste už na svoji funkci rezignoval, ještě než ji předáte, napravte svoji chybu a zrušte rozhodnutí o sloučení těchto dvou těles. Je to zcela ve Vaší kompetenci a možná si tím alespoň v závěru svého působení na ministerstvu vylepšíte svoji jinak pošramocenou reputaci.

A pokud tak náhodou neučiníte, vyzývám stejně naléhavě Vašeho nástupce či nástupkyni ve funkci: nenašel-li k tomuto kroku odvahu pan Besser, najděte ji Vy. Bude to jeden z velmi důstojných a záslužných prvních kroků ve Vaší nové funkci a nejen pražští divadelníci Vám za něj budou vděčni.

Blogy