O Brdech ať rozhodnou volby

23. října 2013

Jen stěží mohl komentátor Martin Zvěřina napsat větší nesmysl, než že umetám cestu brdským zlatokopům. Ti se podle autora komentáře Brdští zlatokopové, LN 22. 10.) mají i mým prostřednictvím snáze dostat k majetku, který je ukrytý v zachovalé a téměř nedotčené krajině Vojenského újezdu Brdy. Do protikladu naopak staví snahu ministra Vondry, jehož koncepce prý vedla k tomu, že se Brdy nestaly kořistí stavební lobby. To je skutečně absurdní tvrzení.

Skutečnost je zcela opačná, než tvrdí komentátor Zvěřina. Ptám se, proč se ministr obrany v demisi Picek snaží stůj co stůj ještě před volbami prosadit nevratné kroky, které povedou ke zrušení Vojenského újezdu Brdy? Copak armáda nemá žádné jiné problémy, které je třeba řešit? Takto zásadní rozhodnutí by proto měla schválit až příští vláda s dostatečně silným politickým mandátem, která vzejde z nadcházejících předčasných voleb. 

Otázek, na které veřejnost před tak zásadním rozhodnutím, jakým je zrušení vojenského prostoru, nedostala odpověď, je daleko více. 

Armáda například nikdy neřekla, kolik peněz jí vynáší dřevo z brdských lesů, a kolik ji naopak stojí provoz újezdu. Vondra ani nikdo jiný z ministerstva obrany také nevysvětlili, proč mají být místo Boletic zrušeny právě Brdy. Tyto a další důvody mě vedou k tomu, že chci ve věci slyšet jasné a srozumitelné argumenty. A to ještě dříve, než padne konečné rozhodnutí. Napadat mě v této souvislosti, že jednám ve prospěch developerů, je nehorázné. 

Není náhoda, že na zrušení vojenského újezdu v Brdech nejvíce tlačí podnikatelé a někteří politici z Plzeňska. Ti již zcela otevřeně mluví o nutnosti změny katastru a odtržení části území Brd ve prospěch Plzeňského kraje. 

V kontrastu k těmto podezřelým krokům je naopak úsilí devatenácti starostů obcí a měst z Podbrdska (jen tři z nich ve volbách kandidovali za ČSSD), kteří v narychlo sepsaném dopise vyzývají premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, aby jeho vláda odložila rozhodnutí o zrušení Vojenského újezdu Brdy. Současně ale podbrdští starostové nezpochybňují, aby pokračoval proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy a na celém území Brd byla vyhlášena stavební uzávěra. Toto úsilí podbrdských starostů plně podporuji. 

Pokud má být Vojenský újezd Brdy skutečně zrušen, pak ať zřetelně zazní, proč to tak má být.

Zdroj: Lidové noviny (23.10.2013)

Blogy