Ochrana ovzduší? Ministerstvo životního prostředí nemá zájem!

2. srpna 2013

Stav ovzduší je zejména v některých lokalitách České republiky katastrofální a má zásadní dopady na lidské životy. Ochrana ovzduší musí být prioritou ministerstva životního prostředí (MŽP), a to nejenom na papíře. Kroky MŽP jsou proto nepochopitelné. Jde o výsměch lidem v Moravskoslezském kraji, Polabí nebo severních Čechách, kteří jsou špatnou kvalitou ovzduší postiženi nejvíce.

Problém přitom není nedostatek peněz. V prioritní ose evropských fondů nazvané Zlepšování kvality ovzduší zbývá doposud vyčerpat 97 % z celkových devatenácti miliard korun! Protože tento stav fakticky nelze napravit, bude Česká republika mnoho miliard, které jsme mohli využít na zlepšení kvality ovzduší, vracet.

Při vědomí nevyčerpaných miliard z evropských fondů je těžké pochopit, že Ministerstvo životního prostředí rozhodlo neposkytnout pro rok 2013 dotaci ve výši dvou set padesáti tisíc korun odbornému časopisu Ochrana ovzduší. Ministerstvo tak ohrožuje další existenci časopisu, který přináší českému čtenáři informace z měření kvality ovzduší po celé republice, možných reakcích na opakující se smogové situace nebo statistiky nemocnosti. Tak jako MŽP nemá o kvalitu ovzduší zájem ve skutečnosti, nemá zjevně zájem ani o to, aby se o kvalitě ovzduší na odborné úrovni psalo.

Blogy