Proč odmítá Petr Gazdík skutečná majetková přiznání?

21. listopadu 2012

ČSSD vnímá prohlášení předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka (TOP09) v rozhovoru pro Tyden.cz o tom, že je pro zavedení majetkových přiznání pro politiky, za prázdné populistické gesto. Téměř to vypadá, jako by si z občanů naší země záměrně dělal legraci. Byli to totiž právě poslanci TOP09 a Starostů, kteří spolu s ODS a přeběhlíky kolem Karolíny Peake POKAŽDÉ v tomto období hlasovali proti návrhům ČSSD, která zavedení majetkových přiznání opakovaně navrhovala a překládala. Poslanec Gazdík ani nikdo jiný z koalice přitom nevyužil možnosti podat v této věci pozměňovací návrh, který by je omezil např. na politiky.

Snaha poslance Gazdíka „shodit“ návrh ČSSD s tím, že by „kdejaká babička přiznávala, kde našetřila půl milionu, který dala dětem“, je pak prostým přiznáním, že Petr Gazdík návrh ČSSD zřejmě ani nečetl. 

Základní principy návrhu ČSSD:

  • Původ majetku by museli prokázat lidé v případě, pokud si pořídí v jednom roce cenné papíry, podíly ve firmách nebo účasti v družstvech v souhrnu za více než pět milionů korun nebo nemovitosti dražší než 15 milionů korun.
  • Částky, u kterých by lidé neprokázali nabytí ze zdaněných peněz, by byly zdaněny 76 procenty. Stejně by tomu bylo v případě, že by lidé na výzvu finančního úřadu přiznání nepodali.

Jak je patrné, zákon by v žádném případně neobtěžoval běžné občany.

Pokud by prošel návrh, který podporuje pan Gazdík - tedy MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ POUZE PRO POLITIKY, nebude se kontrola vztahovat ani na daňové podvodníky, korupčníky či pachatele závažné trestné činnosti. Naopak – umožní, aby politici předem zcela beztrestně přepsali svůj majetek na své manželky, rodiče, sourozence či kamarády.

ČSSD proto před snahou o zavedení podobně regulovaných majetkových přiznání, které ve skutečnosti pomohou skrýt možnou korupci, zásadně varuje. Vyzýváme zároveň Petra Gazdíka a všechny poslance vládní koalice, aby podpořili komplexní návrh ČSSD na zavedení majetkových přiznání, který ČSSD v Senátu předkládá. Při hlasování se pak velice rychle pozná, kdo myslí boj s korupcí skutečně vážně a kdo o něm jen hovoří.

Blogy