V. Votava k zákonu o pojišťovnictví: Jednoznačně se stavíme za zájmy spotřebitelů

8. července 2015

Poslanecký klub ČSSD se jednoznačně staví za zájmy spotřebitelů. Proto zítra podpoří pozměňující návrh Ladislava Šincla k vládnímu návrhu zákona o pojišťovnictví. Šinclův návrh prosazuje férovou regulaci provizí zprostředkovatelů životního pojištění a chrání klienty před tzv. přetáčením smluv.

„Pozměňující návrh vzbudil poměrně velkou pozornost a vyvolal také neadekvátní reakci vůči kolegovi Šinclovi ze strany ministra financí,“ připomněl předseda sněmovního Rozpočtového výboru Václav Votava na dnešní tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu. Návrh schválil Rozpočtový výbor, ve druhém čtení pak Ladislav Šincl předložil modifikovanou verzi, která se vypořádává s některými dřívějšími připomínkami ministerstva financí. „Nemění to zásadní, a to je regulace provizí zprostředkovatelů. Je potřeba říct, že stanovisko ministerstva financí k tomuto návrhu je negativní,“ poznamenal Václav Votava.

Poslanecký klub sociální demokracie přes nesouhlasné stanovisko ministerstva financí bude hlasovat pro přijetí pozměňujícího návrhu poslance Ladislava Šincla, jak byl předložen ve druhém čtení. Pokud by neprošel, budou poslanci ČSSD hlasovat pro původní návrh, který byl usnesením schválen v Rozpočtovém výboru. „Jsme přesvědčeni, že návrh kolegy Šincla může vést k nastavení dlouhodobě korektnějších podmínek pro všechny strany na pojistném trhu, primárně pak hájí zájmy spotřebitele,“ vysvětlil Václav Votava.

Částka, o kterou se sníží provize zprostředkovatelů, zhruba čtyři miliardy korun, bude připsána ve prospěch klientů. V návrhu je striktně ošetřeno, že uspořené finance nepůjdou pojišťovnám, jak tvrdí někteří odpůrci návrhu Ladislava Šincla.

Blogy