Prosadili jsme daňové úlevy v penzijním spoření

9. listopadu 2015

Sněmovna schválila v souvislosti s přijetím zákona o zrušení druhého pilíře důchodového spoření pozměňující návrhy, které zatraktivňují současné podmínky doplňkového penzijního spoření. Tyto návrhy připravil předseda sněmovního sociálního výboru Jaroslav Zavadil a do Poslanecké sněmovny je předložil Václav Votava, předseda Rozpočtového výboru.

Nově se zvyšuje limit pro osvobození od daně z příjmu fyzických osob u příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření a penzijní pojištění nebo na soukromé životní pojištění ze 30.000 Kč na 50.000 Kč. Pro jednotlivce se navyšuje současný limit pro uplatnění nezdanitelné části základu daně z 12.000 Kč na 24.000 Kč. „Se zrušením druhého pilíře navrhujeme zatraktivnit třetí pilíř, kam si lidé mohou individuálně spořit na penzi. Státní příspěvek zůstane zachován na současné úrovni, přitom prosazujeme daňové úlevy zaměstnavatelům i zaměstnancům. Záměrem tohoto pozměňovacího návrhu je motivovat ke zvýšení objemů příspěvků do třetího pilíře a rozšířit počet účastníků, kterým se dá možnost většího odpočtu od základu daně. V neposlední řadě pak motivovat i zaměstnavatele, aby přispívali na spoření svým zaměstnancům,“ uvedl Václav Votava.

Současně byla navrácena hranice 60 let na možnost čerpání z dávky doplňkového penzijního spoření. Zjednodušuje se také možnost, aby v tomto individuálním pilíři mohli rodiče již spořit svým dětem.

Blogy