Věznice ve Vidnavě, aneb kdo za tím stojí…

29. května 2012

Zřízení oddělení výkonu trestu s dozorem s kapacitou 30 odsouzených osob v rámci I. etapy do konce roku 2012. Druhá etapa předpokládá rozšíření ubytovací kapacity na 244 míst v letech 2013 – 2014 a třetí etapa další rozšíření.

To vše a další velkolepé úpravy čeká někdejší kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku, který zakoupila Vězeňská služba v roce 2008 od Ostravsko – Opavského biskupství. Byť celý prodej této budovy provází řada otazníků a nesrovnalostí, které dosud nebyly vyjasněny, považuji to za krok, který je ku prospěchu nejen českému vězeňství. Vedle odlehčení přeplněným věznicím bude zařízení ve Vidnavě především zdrojem pracovních příležitostí pro obyvatele Jesenicka, které je dlouhodobě zmítáno vysokou mírou nezaměstnanosti. A právě ve Vidnavě, kde bylo zavřeno zařízení ministerstva školství, je takový zdroj pracovních příležitostí jako dar z nebes.

Měli bychom si však uvědomit také, kdo za tím vším stojí. Přiznám se, že mě trochu mrzí, že v několika posledních týdnech se z tak zásadního počinu pro region stává „politikum“ ODS, která se snaží nahnat si na Vidnavě politické body. Ministr spravedlnosti zřejmě zapomíná, že to byl právě on, kdo předložil rozpočet na rok 2012 pro oblast vězeňství s vykrytím pouze do měsíce května. Zapomíná na to, že to byli mimo jiné právě poslanci ČSSD, kdo ve Sněmovně bojovali za zachování důstojné úrovně českého vězeňství a navýšení finančních prostředků pro tuto oblast. Považuji proto za slušnost, aby se poděkovalo také politikům z regionu, městským i krajským, kteří umožnili svým aktivním přístupem vzniknout tomuto vězeňskému zařízení. Byť mohou být i z jiné politické strany…

Blogy