Volme podle svého svědomí

25. ledna 2013

Po prvním kole prezidentské volby jsem byl opakovaně tázán, koho z dvojice Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg podpořím ve druhém kole.

Pouze shrnuji: V kampani jsem zdůrazňoval sociální práva, důstojné životní podmínky pro každého, dobře fungující sociální stát a kvalitní veřejné služby. Nikdo nemohl očekávat, že lidem, kteří mě volili kvůli těmto hodnotám, doporučím volbu Karla Schwarzenberga. Jeho odpovědnost za asociální politiku současné vlády je až příliš zřejmá. V kampani jsem však také říkal, že potřebujeme rovnost před zákonem, zdůrazňoval jsem nutnost začít řešit problém korupce. V této souvislosti jsem se jasně vymezil i vůči Miloši Zemanovi. Dodnes mi vadí jeho podíl na vzniku vlád Topolánka a Nečase, korupční aféry jeho nejbližšího okolí nebo provázanost Zemanových spolupracovníků a sponzorů s exekutorským byznysem. To, co jsem říkal před prvním kolem volby, nemíním účelově upravovat. Jsem ale znepokojen úrovní vrcholící volební debaty.
Zvláště mě děsí vyvolávání nacionalistických vášní, šovinismu a xenofobie, stejně jako výhrůžky všeho druhu. Považoval bych za nešťastné, pokud by výsledkem první přímé volby prezidenta byla společnost rozdělená hlubokými politickými příkopy a nenávistí. Nebudu nikomu doporučovat, jak má volit ve druhém kole. Povinností každého je volit podle nejlepšího svědomí a toho nás nemůže zbavit žádné doporučení, tedy ani moje.

 

Zdroj: Mladá fronta Dnes (25.1.2013)

Blogy