Search
Close this search box.

Jsme vaše nová Sociální demokracie 

Sociální demokracie musí být srozumitelná a moderní. Naše proměna není jen změnou názvu a barev. Cílem je vrátit se ke skutečným sociálnědemokratickým hodnotám jako je svoboda, solidarita a spravedlnost. Sociální demokracie v minulosti tyto hodnoty několikrát opustila nebo před nimi přivřela oči. Většinou to bylo za účelem velkých volebních zisků, které byly vlivem populismu a hodnotové nestálosti snáze dosažitelné. Hazardovali jsme s důvěrou svých voličů.

Svoboda

Člověk může svobodně žít jen ve svobodné společnosti. Míra jeho svobody se odvíjí od schopnosti a vůle společnosti zbavovat člověka strachu a dávat mu prostor pro jeho růst a rozvoj. Svoboda existuje, jen když se člověk může rozhodnout a využít ji. Svoboda vyhrazená ve společnosti jen některým, není úplná a dostatečná.

Solidarita

Solidarita znamená vědomí sounáležitosti mezi lidmi, kterou projevujeme druhým především díky strukturám veřejného státu. Příkladem solidarity mezi lidmi je veřejné sociální, zdravotní a důchodové pojištění. Solidarita není dostatečná, když je omezena hranicemi jednoho státu. Solidarita zajišťuje, že se lidé zbytečně neocitají na okraji společnosti, a posiluje odolnost společnosti jako celku před autoritáři všech druhů.

Spravedlnost

Spravedlnost předpokládá, že veřejné služby srovnávají šance mezi lidmi ve společnosti bez ohledu na jejich původ, orientaci, víru, majetek nebo příjem. Spravedlivá společnost je taková, kde silnější člověk nemůže zneužívat slabšího postavení druhého člověka. Rovný přístup k právu je jen jednou z charakteristik spravedlivé společnosti.

Sociální demokracie musí pro většinu společnosti představovat spolehlivou alternativu. Máme řešení palčivých sociálních, ekonomických a společenských otázek. Naší novou cestou není ochrana úzké skupiny vyvolených. Hájíme zájmy těch, kteří nemají zastání a hrozí jim bezpráví. Náš nový přístup stojí na oslovení nejen dřívějších ročníků, ale také rodin a nejmladší generace.

Nejsme ukřičení populisté. Nenabízíme jednoduchá a rychlá řešení v komplexním světě. Naším cílem je vytvořit důvěryhodnou a stabilní politickou sílu spočívající na svých hodnotách a programu. Sociální demokracie musí být tím, co ve své historii vždy byla – jistotou v těžkých časech.

Sociální demokracie má připravená řešení pro problémy současného Česka. Narozdíl od parlamentní opozice extremistických stran nekritizujeme pouze vládu, ale nabízíme alternativu. Jak by Sociální demokracie přistupovala k jednotlivým oblastem, které trápí české občany si můžete přečíst níže na tematických stránkách.

 

Školství
Důchody
Umělá inteligence
Udržitelnost
Práce
Pracovní podmínky

Změna přichází i v personálních otázkách. Nespoléháme se jen na osvědčené a zkušené tváře. Sociální demokracie se nebojí přivádět nové politiky a političky a oslovovat osobnosti z řad občanské společnosti. Podporujeme nové kandidáty, kteří nabízejí řešení řady aktuálních otázek a upozorňují na přicházející hrozby.

Růže, cihlově červená barva a název Sociální demokracie. To jsou odkazy na historické symboly české a mezinárodní levice a sociální demokracie. Název formuluje cíl naší politiky a představu o fungování státu: demokratický sociální stát, který zaručuje volnou soutěž politických stran a dodržování lidských práv. To je prostor pro růst a rozvoj ve svobodné společnosti bez strachu o budoucnost.